PRAHA HRADČANY Z BELVEDERU - VAIC JOSEF

PRAHA HRADČANY Z BELVEDERU - VAIC JOSEF

 

2990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 29. 7. 2024

Jméno autora: Vaic Josef
( 8.12.1884 - 15.5.1961 )

Obraz - Praha Hradčany z Belvederu (Pragensia). Autorem je malíř a grafik Josef Vaic. Autorské razítko a technika vlevo dole - viz foto. Signován vpravo dole - viz foto.

 

Hradčany

 

Hradčany vznikly v době, kdy už existovalo Staré Město (1232–1234) a Menší Město (Malá Strana, 1257). Na rozdíl od Malé Strany se však osídlení na hradčanském vršku vyvíjelo bez jakéhokoli pevného řádu. Až ve století čtrnáctém (kolem roku 1320) byly Hradčany nejvyšším pražským purkrabím Hynkem Berkou z Dubé proměněny v poddanské město. Praha se tedy stala trojměstím a čekala pouze na člena čtvrtého a posledního, Nové Město, které v roce 1348 založil Karel IV. Hradčany byly městem nejméně významným a nejvíce závislým na Hradě. V roce 1598 je císař Rudolf II. povýšil na královské město. Tehdy byla postavena i Hradčanská radnice. Za Josefa II. (roku 1784) se staly součástí sjednoceného Královského hlavního města Prahy.

 

Rozměry včetně rámu cca 70 cm x 65 cm, rám je úzký, zdobený, místy má otluky. Lept či litografie na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz je odhadem z let 1910-30.

 

Jedná se o dílo kvalitního malíře, v poslední době velmi vyhledávaného, tedy o dobrou investici. Bude perfektní dekorací vašich prostor. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz.

 

Josef Vaic

 

* 8. 12. 1884, Milavče (Domažlice)

 

† 15. 5. 1961, Praha

 

malířství, grafika

 

Studoval u profesora Neuhause v Amsterdamu, dále u profesora Israelse v Haagu a také v Paříži. Zpočátku se věnoval malbě a kresbě, především Prahy. Člen skupiny - Syndikát výtvarných umělců československých. Výborně ovládal techniku akvarelu. Maloval také olejem. Později se však téměř výlučně zaměřil na grafiku, zejména na lept a vernismou. Graficky zachytil pražská zákoutí a pražskou architekturu (Praha. Deset leptů, 1927) Město Plzeň zobrazil v cyklu velkých akvatint Stará Plzeň. Album 8 slovenských motivů vyšlo v roce 1927. Soubor jeho leptů ze Švýcarska a z Paříže byl vydán v Curychu.

 

Hojně vystavoval, autorskou výstavu měl například již v roce 1910 v Topičově salonu (1910/03/10 - 1910/03/30 Josef Vaic, Topičův salon (1906-1911), Praha), také vystavoval často kolektivně.

 

Synem Josefa Vaice je rovněž známý malíř a grafik Aleša Vaic (1920–2009).

 

KVALITNÍ MALÍŘ - UVEDEN V TOMANOVĚ SLOVNÍKU, KDE JE MU VĚNOVÁNO CELKEM HODNĚ PROSTORU. CITUJI: NARODIL SE V DOMOUŠICÍCH. MALÍŘ V PRAZE. ODBORNÉHO VZDĚLÁNÍ NABYL V CIZINĚ, ZEJMÉNA V HOLANDSKU A V PAŘÍŽI. PŮVODNĚ BYL AKVARELISTOU, POZDĚJI TVOŘIL HLAVNĚ OLEJOMALBY, NYNÍ ZABÝVÁ SE TÉMĚŘ VÝLUČNĚ GRAFIKOU, ZEJMÉNA LEPTY V TECHNICE VERNISMOU. VYSTAVOVAL AKVARELY V GALERII MIETHKE VE VÍDNI, V RUDOLFINĚ V PRAZE S RADIMSKÝM (1907), SAMOSTATNĚ V TOPIČOVĚ SALONĚ R. 1910 SERIE KRESEB, HLAVNĚ Z ULIC A ZÁKOUTÍ PRAHY. VYDAL ZEJMÉNA CYKLUS STAROPRAŽSKÝCH LEPTŮ. JEHO SOUBOR LEPTANÝCH MOTIVŮ ZE ŠVÝCAR A PAŘÍŽE VYDALO UMĚLECKÉ NAKLADATELSTVÍ V CURYCHU. VÝZNAČNÉ GRAFICKÉ DÍLO JE TÉŽ CYKLUS AKVATINTOVÝCH PRACÍ ZOBRAZUJÍCÍCH STAROU PLZEŇ... ATD. ATD. ATD.

 

 

Typ: Pragensia, Praha

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení