PRAHA MALOSTRANSKÉ NÁMĚSTÍ S CHRÁMEM SV. MIKULÁŠE - VAIC JOSEF

PRAHA MALOSTRANSKÉ NÁMĚSTÍ S CHRÁMEM SV. MIKULÁŠE - VAIC JOSEF

 

25990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 29. 7. 2024

Jméno autora: Vaic Josef
( 8.12.1884 - 15.5.1961 )

Obraz - Praha Malostranské náměstí s chrámem sv. Mikuláše (Pragensia). Signován vpravo dole - viz foto. Autorem je malíř a grafik Josef Vaic. Josef Vaic je vyhledávaný autor, jeho grafiky zákoutí Prahy jsou velmi rozšířené a oblíbené u sběratelů. Obraz galerijní kvality navíc v původním zdobeném rámu. Zezadu obrazu je uveden autor, datum narození a místa studií - vše viz foto.

 

Rozměry včetně rámu cca 68 cm x 48 cm, rám je původní, krásně zdobený, místy má otluky. Pastózní olej na kartonu. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz je odhadem z let 1910-30.

 

Jedná se o dílo kvalitního malíře, v poslední době velmi vyhledávaného, tedy o dobrou investici. Bude perfektní dekorací vašich prostor. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz.

 

Josef Vaic

 

* 8. 12. 1884, Milavče (Domažlice)

 

† 15. 5. 1961, Praha

 

malířství, grafika

 

Studoval u profesora Neuhause v Amsterdamu, dále u profesora Israelse v Haagu a také v Paříži. Zpočátku se věnoval malbě a kresbě, především Prahy. Člen skupiny - Syndikát výtvarných umělců československých. Výborně ovládal techniku akvarelu. Maloval také olejem. Později se však téměř výlučně zaměřil na grafiku, zejména na lept a vernismou. Graficky zachytil pražská zákoutí a pražskou architekturu (Praha. Deset leptů, 1927) Město Plzeň zobrazil v cyklu velkých akvatint Stará Plzeň. Album 8 slovenských motivů vyšlo v roce 1927. Soubor jeho leptů ze Švýcarska a z Paříže byl vydán v Curychu.

 

Hojně vystavoval, autorskou výstavu měl například již v roce 1910 v Topičově salonu (1910/03/10 - 1910/03/30 Josef Vaic, Topičův salon (1906-1911), Praha), také vystavoval často kolektivně.

 

KVALITNÍ MALÍŘ - UVEDEN V TOMANOVĚ SLOVNÍKU, KDE JE MU VĚNOVÁNO CELKEM HODNĚ PROSTORU. CITUJI: NARODIL SE V DOMOUŠICÍCH. MALÍŘ V PRAZE. ODBORNÉHO VZDĚLÁNÍ NABYL V CIZINĚ, ZEJMÉNA V HOLANDSKU A V PAŘÍŽI. PŮVODNĚ BYL AKVARELISTOU, POZDĚJI TVOŘIL HLAVNĚ OLEJOMALBY, NYNÍ ZABÝVÁ SE TÉMĚŘ VÝLUČNĚ GRAFIKOU, ZEJMÉNA LEPTY V TECHNICE VERNISMOU. VYSTAVOVAL AKVARELY V GALERII MIETHKE VE VÍDNI, V RUDOLFINĚ V PRAZE S RADIMSKÝM (1907), SAMOSTATNĚ V TOPIČOVĚ SALONĚ R. 1910 SERIE KRESEB, HLAVNĚ Z ULIC A ZÁKOUTÍ PRAHY. VYDAL ZEJMÉNA CYKLUS STAROPRAŽSKÝCH LEPTŮ. JEHO SOUBOR LEPTANÝCH MOTIVŮ ZE ŠVÝCAR A PAŘÍŽE VYDALO UMĚLECKÉ NAKLADATELSTVÍ V CURYCHU. VÝZNAČNÉ GRAFICKÉ DÍLO JE TÉŽ CYKLUS AKVATINTOVÝCH PRACÍ ZOBRAZUJÍCÍCH STAROU PLZEŇ... ATD. ATD. ATD.

 

Synem Josefa Vaice je rovněž známý malíř a grafik Aleša Vaic (1920–2009).

 

Chrám svatého Mikuláše

 

Původně zde stával farní kostel svatého Mikuláše, postavený ve třináctém století. Ten byl v roce 1620 předán do rukou jezuitů. Vliv jezuitů začal sílit, skupovali přilehlé budovy a pozemky. Založili na Malé Straně obecnou školu a gymnázium. V roce 1673 dali jezuité kostel svatého Mikuláše zbourat a na jeho místě následně nechali postavit kostel nový spolu s přilehlým jezuitským profesním domem. Stavba nového kostela započala v roce 1703 a probíhala v několika etapách. Stavělo se podle stavebního projektu Kryštofa Dientzenhofera, a později podle jeho syna Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Stavba byla ukončena v roce 1755, kdy bylo mistrovské barokní dílo zcela dokončeno. Ve skutečnosti je obraz mnohem hezčí než na fotkách.

 

Chrám svatého Mikuláše patří mezi významné barokní památky, a to nejen pro své pozoruhodné rozměry, ale především pro architektonické zpracování. V barokním interiéru se nacházejí fresky od významných světových velikánů. Celkem chrám obsahuje na 3000 m² nástěnných maleb. Avšak k největším skvostům, které ukrývá, patří obrazy od významného českého barokního malíře Karla Škréty. Kromě obrazů se může chrám pyšnit bohatou sochařskou výzdobou, čítající na padesát soch.

 

Typ: Pragensia, Praha

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení