KEŽMARSKÝ HRAD - OLEXA JOSEF

KEŽMARSKÝ HRAD - OLEXA JOSEF

 

2990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 23. 4. 2024

Jméno autora: Olexa Josef
( 15.8.1901 - 8.4.1983 )

Obraz - Kežmarský hrad. Autorem je malíř a grafik Josef Olexa. Signován a název díla vlevo dole - viz foto. V prodeji máme párový obraz od tohoto malíře s názvem "Za kostelem", který má stejný rozměr, techniku, rám, téma atd.

 

Kežmarský hrad 

 

Dominanta města Kežmarok, městský hrad složitého vývoje na severovýchodním okraji obvodu historického centra města. Původní gotický hrad přestavěný v renesanční residenci rodu Thökölyů, byl původně obklopen dvojitými hradbami a vodním příkopem. Do současnosti se z hradu dochovalo jeho vnitřní opevnění se systémem bašt a branskou věží, severní a západní palácové křídlo.

 

Přesná doba vzniku hradu není známa. Místo současného hradu bylo osídleno již v době hallštatsko-půchovské a velkomoravské. Nejstarší středověká stavba v prostru hradu byla odkryta v jeho severovýchodní části. Jedná se o základy kostela sv. Alžběty, který je doložen již před rokem 1251. V roce 1368 byla k jižní straně kostela přistavěna lendackými křižovníky klášter. První historicky doložená zmínka o hradě v Kežmarku pochází z roku 1447, tehdy zde sídlila posádka Jana Jiskry z Brandýsa. Je tedy jisté, že klášter byl někdy na přelomu 14. a 15. století nahrazen gotickým hradem. Roku 1462 se novým majitelem hradu stává Imrich Zápolský, který v roce 1465 začíná s přestavbou hradu na pozdně gotické sídlo, která byla dokončena v roce 1486. V době přestavby byla snesena budova kostela sv. Alžběty a materiál z ní posloužil ke stavbě západního křídla hradu. Hrad získal současnou vstupní věž, obvodové hradby s baštami a byl napojen na městské hradby.

 

Rozměry včetně rámu cca 22 cm x 17 cm. Rám je úzký, místy má otluky. Perokresba na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz byl nakreslen přibližně v letech 1950-70.

 

Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací každého prostoru.

 

Josef Olexa

 

* 15. 8. 1901, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav (Praha-východ)

 

† 8. 4. 1983, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav (Praha-východ)

 

malíř, grafik, pedagog, restaurátor

 

Vyučil se zahradníkem, zároveň se věnoval kresbě a malbě u B. Šippicha. Studoval na výtvarné škole F. Engelmüllera v Praze v letech 1920 – 1924 a v krajinářské speciálce profesora O. Nejedlého na AVU v Praze v letech 1924 – 1928.

 

Působil jako středoškolský profesor v Brandýse nad Labem. V roce 1961 založil výtvarný obor na Lidové škole umění v Popradu, kde do 1968 vyučoval. Věnoval se krajinomalbě, kde se zaměřil na Polabí a tatranskou krajinu, portrétu, zátiší a figurálním kompozicím. Zabýval se grafikou (dřevoryty vzácné horské flóry), interiérovou a reklamní tvorbou. Spolupracoval s měsíčníkem Naše Polabí, ve kterém publikoval své ilustrace, články, byl autorem obálek. Působil jako restaurátor, specializoval se na freskové malby a mozaiky. Byl členem spolku Purkyně. Je zastoupen ve sbírkách NG v Praze, Tatranské galerie v Popradě, Okresního muzea Praha – východ, Městského muzea v Čelákovicích a jinde.

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1936 Kulturní adresář ČSR (Biografický slovník žijících kulturních pracovníků a pracovnic), Českolipská kniha a kamenotiskárna, Česká Lípa,

1993 Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava,

1995 Signatury českých a slovenských výtvarných umělců, Výtvarné centrum Chagall, Ostrava (Ostrava-město),

2000 Hlas domova 2 (Výtvarné umění a architektura našeho Polabí), Městské muzeum a galerie, Břeclav,

2002 Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950-2002 (X. Nov - Pat), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava.

 

 

 

 

 

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení