LABE U ČELÁKOVIC - JANDA ČENĚK

LABE U ČELÁKOVIC - JANDA ČENĚK

 

4750 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Janda Čeněk
( 20.6.1908 - 10.10.1970 )

OBRAZ - LABE U ČELÁKOVIC. SIGNOVÁN VLEVO DOLE - VIZ. FOTO. AUTOREM JE MALÍŘ ČENĚK JANDA. OBRAZ ÚŽASNĚ ZACHYCUJE KRÁSU LETNÍ PŘÍRODY.

 

 

ROZMĚRY RÁMU CCA 77 X 62 CM, RÁM JE ZŘEJMĚ PŮVODNÍ, ZDOBENÝ, MÁ OTLUKY. OLEJ NA DESCE. CELKOVÝ STAV VIZ. FOTO.
 

 

OBRAZ BYL NAMALOVÁN ODHADEM V LETECH 1950-60.

 

 

 

Janda Čeněk 20.6.1908 - 10.10.1970

Čelákovický rodák, malíř, kreslíř.

 

Jeho rodný domek č. p. 22 kam se přiženil jeho otec v roce 1907 je dnes využit pro stálou muzejní expozici "Čelákovické košíkářství". V tomto domku s malým dvorkem a zahrádkou prožil Č. Janda větší část svého života. Zde také vytvořil většinu svých děl. Dát mladého Čeňka na výtvarná studia bylo pro jeho rodiče finančně neúnosné. Proto šel do učení k B. Škorpilovi kde po třech letech složil tovaryšské zkoušky z lakýrnického a písmomalířského řemesla a následně získal v tomto oboru výuční list.

 

Po druhé světové válce žil v Jablonném v Podještědí. 15. května 1951 se vrátil ke svému otci do rodného domku v Čelákovicích. Jako dobrovolný spolupracovník městského muzea se podílel na jeho znovuotevření koncem 50. let. Právě pro toto muzeum vytvořil četné kresebné scény z historie města na základě historických dokladů, které se staly poutavým doplňkem muzejních expozic.

 

I když nemohl získat akademické vzdělání soukromě studoval v dospělém věku malbu a kresbu u několika představitelů českého výtvarného umění např. J. Olexa a dále na Akademii výtvarného umění v Praze. Souborné dílo které muzeum vlastní čítá přes 100 obrazů a kreseb.

 

V roce 1960 na způsob sgrafita zhotovil obraz sv. Václava na koni podle kresby M. Aleše do výklenku přenesené barokní kapličky Sv. Václava postavené k západní stěně schodiště na věž katolického kostela v Čelákovicích. Čelákovické muzeum uspořádalo několik výstav z jeho děl ( 1967, 1982, 1993 ) a některé jeho obrazy reprodukovalo na pohlednicích.

 

(zdroj Muzeum Čelákovice)  

Jméno autora: Janda Čeněk ( 20.6.1908 - 10.10.1970 )

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení