SPIŠSKÝ HRAD - OLEXA JOSEF

SPIŠSKÝ HRAD - OLEXA JOSEF

 

4990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 30. 4. 2024

Jméno autora: Olexa Josef
( 15.8.1901 - 8.4.1983 )

Obraz - Spišský hrad. Autorem je malíř a grafik Josef Olexa. Signován a název díla vlevo dole - viz foto.

 

Spišský hrad

 

V nadmořské výšce 634 m, na vápencové skále převyšující okolní terén o 200 m, vládne Spišské kotlině jedna z nejcennějších památek Spiše, národní kulturní památka Spišský hrad. Je nejen dokladem vývoje architektury u nás od 12. do 18. století, ale svojí rozlohou převyšující 4 hektary (přesně 41 426 m2) se považuje za jeden z největších hradních komplexů střední Evropy.


Bohatá je i jeho historie. Skála, na které se rozprostírá, byla osídlená už v mladší a pozdní době kamenné. Pravěké osídlení však vrcholí na přelomu našeho letopočtu, kdy se tu vytvořilo obrovské a mohutné opevněné hradiště lidu tzv. púchovské kultury. Jeho valy objevili archeológové při nedávném archeologickém výzkumu. Našli tu ale i obydlí zemědělského lidu a řemeslníků a rozměrný kultovní objekt. Z rozsahu, spůsobu opevnění i z organizační struktury je možné předpokládat, že už v té době tu bylo administrativní centrum středního Spiše. Valy, v terénu ještě znatelné, obklopovaly celý hrad a přecházely přes jeho největší nádvoří. Po zániku tohoto hradiště vzniklo na sousedním kopci, na Dreveníku, další silné hradiště. Až po něm se začíná budovat dnešní Spišský hrad.

 

Rozměry včetně rámu cca 65 cm x 52 cm. Rám je dřevěný, vyřezávaný, místy má otluky. Uhel či tužka na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz byl nakreslen přibližně v letech 1950-70.

 

Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací každého prostoru.

 

Josef Olexa

 

* 15. 8. 1901, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav (Praha-východ)

 

† 8. 4. 1983, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav (Praha-východ)

 

malíř, grafik, pedagog, restaurátor

 

Vyučil se zahradníkem, zároveň se věnoval kresbě a malbě u B. Šippicha. Studoval na výtvarné škole F. Engelmüllera v Praze v letech 1920 – 1924 a v krajinářské speciálce profesora O. Nejedlého na AVU v Praze v letech 1924 – 1928.

 

Působil jako středoškolský profesor v Brandýse nad Labem. V roce 1961 založil výtvarný obor na Lidové škole umění v Popradu, kde do 1968 vyučoval. Věnoval se krajinomalbě, kde se zaměřil na Polabí a tatranskou krajinu, portrétu, zátiší a figurálním kompozicím. Zabýval se grafikou (dřevoryty vzácné horské flóry), interiérovou a reklamní tvorbou. Spolupracoval s měsíčníkem Naše Polabí, ve kterém publikoval své ilustrace, články, byl autorem obálek. Působil jako restaurátor, specializoval se na freskové malby a mozaiky. Byl členem spolku Purkyně. Je zastoupen ve sbírkách NG v Praze, Tatranské galerie v Popradě, Okresního muzea Praha – východ, Městského muzea v Čelákovicích a jinde.

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1936 Kulturní adresář ČSR (Biografický slovník žijících kulturních pracovníků a pracovnic), Českolipská kniha a kamenotiskárna, Česká Lípa,

1993 Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava,

1995 Signatury českých a slovenských výtvarných umělců, Výtvarné centrum Chagall, Ostrava (Ostrava-město),

2000 Hlas domova 2 (Výtvarné umění a architektura našeho Polabí), Městské muzeum a galerie, Břeclav,

2002 Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950-2002 (X. Nov - Pat), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava.

 

 

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení