TÝNSKÝ CHRÁM - SOUČEK VÁCLAV, JOSEF MAYER

TÝNSKÝ CHRÁM - SOUČEK VÁCLAV, JOSEF MAYER

 

2990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 29. 7. 2024

Jméno autora: Souček Václav
(1887 - 19.10.1941)

Originální signovaný barevný lept - Týnský chrám (Pragensia). Signován vpravo dole - viz foto. Autorem je malíř Václav Souček. Často spolupracoval s grafikem Josefem Mayerem (26.2.1895 - 1952) který mu jeho malby převáděl na grafiky. Tvořili spolu různé cykly například "Praha" či "Praha matka měst" apod. Tento lept pochází ze souboru "Praha matka měst".

 

Kostel Matky Boží před Týnem

 

Nachází se na Starém Městě pražském v blízkosti Staroměstského náměstí. Se stavbou chrámu bylo započato ve 14. století na místě původního románského kostelíka z 12. století, který sloužil jako špitální kostel pro cizí kupce, kteří v této době přebývali v Ungeltu. Na výstavbě se podíleli významní stavitelé té doby, jako například Matyáš z Arrasu nebo Petr Parléř. Stavba chrámu probíhala po mnoho let. V počáteční fázi stavby totiž ještě nebyly dokončeny ani pro chrám typické věže, ani štít. Dominantní, osmdesáti metrové věže, byly dokončeny až v roce 1511. Trojlodní gotická bazilika, do které je možné vstoupit čtyřmi portály. Stavbě dominují dvě, osmdesát metrů vysoké věže, mezi kterými se do výše tyčí gotický štít s reliéfem Madony. Součástí chrámu je mimo jiné také kaple svatého Kříže, svaté Ludmily a kaple Panny Marie. Unikátní památkou je například cínová křtitelnice, která patří mezi nejstarší a největší v Praze. Pochází z roku 1414 a patří mezi původní vybavení kostela. Další významnou památkou je také hlavní oltář, na kterém je umístěn obraz Nanebevzetí Panny Marie od jednoho z nejvýznamnějších českých malířů, Karla Škréty. Nachází se zde také náhrobek významného astronoma a astrologa Tycho Brahe.

 

Rozměry včetně rámu cca 42 cm x 32 cm, rám je krásně zdobený, místy má otluky. Originální signovaný barevný lept na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz je odhadem z let 1920-40.

 

Bude úžasnou dekorací Vašich prostor.

 

VÁCLAV SOUČEK

 

* 1887 ve Střebši

 

+ 19. 10. 1941 v Praze

 

JE UVEDEN V TOMANOVĚ SLOVNÍKU NA STRANĚ 630 CITUJI: SOUDOBÝ MALÍŘ V PRAZE. V DUBNU 1929 VYSTAVUJE V RUBEŠOVĚ SALONU V PRAZE SPOLEČNĚ S JAROMÍREM KUNCEM SOUBOR 18 OBRAZŮ ATD.

 

Václav Souček patřil k nejlepším našim malířům-akvarelistům. Co dovedl i v malém formátu vykouzlit vodovou barvou na bílé bláně papíru, to bylo již dávno obdivováno – je to půvabná lehkost jeho přednesu, průzračnost barvy a její bohatství tónů, jimiž je nejen znalec ale i laik zaujat. Aristokratická technika akvarelu má v něm skvělého reprezentanta. I když volil větší rozměry, když zachycoval architektonické náměty ze Staré Prahy, když sledoval hru slunce a stínů v alejích, zrcadlení stromů a břehů na vodní hladině, ovládal štětec, který vždy také kreslil s úplnou a jaksi samozřejmou jistotou. Již po této stránce jsou akvarely Součkovy často kabinetní díla, tak poutavá, tak výmluvně zajímavá, že nelze odolat. Souček nelpěl přitom na detailu, ale uměl i podrobnosti v zkratce zachytit a umístit, aniž celkový dojem roztříštil. Byla to v základě jemná ruka, a pře ne přeexponovaný snímek ze skutečnosti, ale vždy obraz ucelený a výrazný.

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž),

1995, Signatury českých a slovenských výtvarných umělců.

 

MAYER (MEYER) JOSEF

 

* 26.2.1895 Mladá Boleslav

 

+ 1952

 

malířství, grafika

 

Malíř a grafik v Praze. Vystudoval uměleckoprůmyslovou školu v Praze - profesor Jakesch, Dítě. Pracoval jako měditiskař, vytvořil řadu litografických podobizen. Je znám svými grafickými listy, které zachycují starou Prahu.

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž),

1995, Signatury českých a slovenských výtvarných umělců.

 

Typ: Pragensia, Praha

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení