ŠOHAJ V KROJI - LIVORA RUDOLF

ŠOHAJ V KROJI - LIVORA RUDOLF

 

2490 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 2. 11. 2021

Jméno autora: Livora Rudolf
( 25.4.1884 - 1.1.1958 )

Originální barevná signovaná litografie - Šohaj v kroji. Autorem je vyhledávaný a v poslední době velmi ceněný malíř Rudolf Livora. Signován vpravo dole - viz foto.

 

Rozměry včetně rámu cca 42 cm x 32 cm. Obraz je adjustován do nového rámu. Barevná litografie na papíře. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz byl namalován dle ostatních které prodávám od tohoto autora a mají uveden datum zhotovení přibližně v letech 1920-40.

 

Výborná investice do umění. Dílo takto kvalitního malíře bude časem zřejmě stále stoupat na ceně. Navíc bude šperkem Vaší sbírky a úžasnou dekorací Vašich prostor. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz.

 

Livora Rudolf

 

* 25.4.1884 Bakov nad Jizerou (Mladá Boleslav)

 

+ 1.1.1958 Bakov nad Jizerou (Mladá Boleslav)

 

malíř, pedagog, loutkář, grafik

 

Studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze v letech 1901 až 1907, mj. u profesorů Jana Preislera a Emanuela Crescense Lišky, působil nejprve jako asistent na zemské škole gobelínové ve Valašském Meziříčí, poté jako profesor státní reálky v Hodoníně.

 

Z doby jeho hodonínského působení pocházejí jeho figurální malby Šohaj z Lužic, Děvče od Trnavy, Dřeváčkář. V krajinářství, kromě několika motivů z jižních Čech, převládají jeho pohledy z Pojizeří a bakovského okolí, namnoze i z Bakova samého. Jeho pastel ze zámeckého parku v Nových Benátkách patří dnes ministerstvu školství a kultury. Bakov uchovává mnoho jeho děl. V majetku spořitelny jest jeho rozměrný obraz "Pohled na Bakov od Jizery". Spořitelna i úřadovny MěÚ jsou zdobeny ještě dalšími jeho olejomalbami z Bakovska. Pamětní síň má jeho temperu "Starý špitál a hřbitovní brána", "Jizerní ulička" atd. Pro ochotnický spolek TYL namaloval na radnici oponu k jevišti. Velmi početná jest řada jeho prací grafických, v nichž převládají ornamentální výzdoby s lidovými slováckými motivy. Vytvořil velkou řadu Ex libris, ponejvíce linořezem, mezi jinými pro veřejnou knihovnu v Hodoníně, v Bakově pro známého učitele Karla Sellnera, jemuž vyzdobil i některé jeho knihy. Mnoho bylo též jeho návrhů na plakáty, hlavně plakátů výstavních, které byly odměněny četnými cenami doma i za hranicemi.

 

Věnoval se figurální a krajinné malbě a grafice, převážně s národopisnou a místopisnou tématikou moravského Slovácka a Bakova nad Jizerou a okolí, dále ex libris, diplomům, ornamentům, gobelínům, kobercům, oponám, např. pro Alšovo loutkové divadlo, rovněž tvorbě a návrhům loutek, modeloval hlavy loutek pro pražskou firmu Antonín Münzberg, od roku 1912 navrhoval dekorace pro Český svaz přátel loutkového divadla, v letech 1922 až 1937 působil jako výtvarník loutkového divadla Sokol Hodonín, jehož byl rovněž zakladatelem a ředitelem,

 

Vystavoval opakovaně v Bakově, v Praze (například v Topičově salonu), v Mnichově Hradišti a v dalších městech. Vyvrcholením byla jeho samostatná přehledná výstava v Mazáčově síni v Praze v květnu 1944, kde shromáždil svých 40 nejvýznamnějších prací. Zemřel 1.1.1958 v Bakově nad Jizerou.

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1940, Sborník Svazu českých umělců v Praze (1940),

1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž),

1995, Signatury českých a slovenských výtvarných umělců,

2000, Vencl Slavomil , 5/ Tvůrci českého exlibris, České exlibris. Historie a současnost,

2001, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2001 (VII. L - Mal),

2005, Encyklopedie výtvarníků loutkového divadla v českých zemích a na Slovensku od vystopovatelné minulosti do roku 1950 (A - L).

Typ: Kroje, folklór

Alternativní produkty

Přihlášení