OBRAZ - HRAD TROSKY. AUTOREM JE VYHLEDÁVANÝ A V POSLEDNÍ DOBĚ VELMI CENĚNÝ MALÍŘ RUDOLF LIVORA. SIGNOVÁN - VPRAVO DOLE - VIZ FOTO.
HRAD TROSKY
Hrad trosky se nachází jihovýchodně od Turnova v kouzelné krajinné oblasti Český ráj.
Se stavbou hradu bylo započato koncem 14. století (asi kolem roku 1380), tedy v době, kdy mýtus o nedobytnosti hradů se začal rozplývat v dýmu prvních dělových výstřelů. Vlastnosti terénu rozhodly i o způsobu stavby. Mezi oběma čedičovými homolemi byl založen vnitřní hrad. Z jihu byl chráněný prudkým svahem, na severu předhradím. Boky zajišťovaly více než dostatečně obě Věž Panna kolem roku 1390 čedičové homole, které však nezůstaly nevyužity. Na obou nepřístupných vrcholech byly postaveny věže. Na nižší, zavalitější (relativní výška 47 metrů), nazývané "Baba" se zvedala nižší, pětiboká věž. Na východní, štíhlejší homoli (relativní výška 57 metrů), která se snad pro svou nepřístupnost nazývá "Panna", se tyčila vysoká, obdélná věž.
Za třicetileté války sloužil hrad ještě několikrát jako pevnost, což se mu stalo osudným. Válčící strany se na něm střídaly, až jej v roce 1648 vypálilo vítězné císařské vojsko. Další staletí hrad chátral a jeho pozůstatky zachránil, podobně jako jiné hrady, až romantický zájem v 19. století. Zajištění a nezbytné úpravy nechal provést tehdejší vlastník Jan Lexa z Aehrenthalu.
ROZMĚRY VČETNĚ RÁMU CCA 48 CM X 42 CM, RÁM JE ÚZKÝ, DŘEVĚNÝ - ZŘEJMĚ PŮVODNÍ, MÍSTY MÁ DROBNÉ OTLUKY. AKVAREL NA PAPÍŘE. OBRAZ JE ZASKLENÝ. CELKOVÝ STAV - VIZ FOTO.
OBRAZ BYL NAMALOVÁN DLE OSTATNÍCH, KTERÉ PRODÁVÁM OD TOHOTO AUTORA A MAJÍ UVEDEN DATUM ZHOTOVENÍ PŘIBLIŽNĚ V LETECH 1920-40.
VÝBORNÁ INVESTICE DO UMĚNÍ. DÍLO TAKTO KVALITNÍHO MALÍŘE BUDE ČASEM ZŘEJMĚ STÁLE STOUPAT NA CENĚ. NAVÍC BUDE ŠPERKEM VAŠÍ SBÍRKY A ÚŽASNOU DEKORACÍ VAŠICH PROSTOR. ORIGINALITU DÍLA PLNĚ ZARUČUJI VRÁCENÍM PENĚZ.
Livora Rudolf
* 25.4.1884 Bakov nad Jizerou (Mladá Boleslav)
+ 1.1.1958 Bakov nad Jizerou (Mladá Boleslav)
malíř, pedagog, loutkář, grafik
Studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze v letech 1901 až 1907, mj. u profesorů Jana Preislera a Emanuela Crescense Lišky, působil nejprve jako asistent na zemské škole gobelínové ve Valašském Meziříčí, poté jako profesor státní reálky v Hodoníně.
Z doby jeho hodonínského působení pocházejí jeho figurální malby Šohaj z Lužic, Děvče od Trnavy, Dřeváčkář. V krajinářství, kromě několika motivů z jižních Čech, převládají jeho pohledy z Pojizeří a bakovského okolí, namnoze i z Bakova samého. Jeho pastel ze zámeckého parku v Nových Benátkách patří dnes ministerstvu školství a kultury. Bakov uchovává mnoho jeho děl. V majetku spořitelny jest jeho rozměrný obraz "Pohled na Bakov od Jizery". Spořitelna i úřadovny MěÚ jsou zdobeny ještě dalšími jeho olejomalbami z Bakovska. Pamětní síň má jeho temperu "Starý špitál a hřbitovní brána", "Jizerní ulička" atd. Pro ochotnický spolek TYL namaloval na radnici oponu k jevišti. Velmi početná jest řada jeho prací grafických, v nichž převládají ornamentální výzdoby s lidovými slováckými motivy. Vytvořil velkou řadu Ex libris, ponejvíce linořezem, mezi jinými pro veřejnou knihovnu v Hodoníně, v Bakově pro známého učitele Karla Sellnera, jemuž vyzdobil i některé jeho knihy. Mnoho bylo též jeho návrhů na plakáty, hlavně plakátů výstavních, které byly odměněny četnými cenami doma i za hranicemi.
Věnoval se figurální a krajinné malbě a grafice, převážně s národopisnou a místopisnou tématikou moravského Slovácka a Bakova nad Jizerou a okolí, dále ex libris, diplomům, ornamentům, gobelínům, kobercům, oponám, např. pro Alšovo loutkové divadlo, rovněž tvorbě a návrhům loutek, modeloval hlavy loutek pro pražskou firmu Antonín Münzberg, od roku 1912 navrhoval dekorace pro Český svaz přátel loutkového divadla, v letech 1922 až 1937 působil jako výtvarník loutkového divadla Sokol Hodonín, jehož byl rovněž zakladatelem a ředitelem,
Vystavoval opakovaně v Bakově, v Praze (například v Topičově salonu), v Mnichově Hradišti a v dalších městech. Vyvrcholením byla jeho samostatná přehledná výstava v Mazáčově síni v Praze v květnu 1944, kde shromáždil svých 40 nejvýznamnějších prací. Zemřel 1.1.1958 v Bakově nad Jizerou.
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
1940, Sborník Svazu českých umělců v Praze (1940),
1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž),
1995, Signatury českých a slovenských výtvarných umělců,
2000, Vencl Slavomil , 5/ Tvůrci českého exlibris, České exlibris. Historie a současnost,
2001, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2001 (VII. L - Mal),
2005, Encyklopedie výtvarníků loutkového divadla v českých zemích a na Slovensku od vystopovatelné minulosti do roku 1950 (A - L).