SKALICA - ROTUNDA SV. JIŘÍ - LIVORA RUDOLF

SKALICA - ROTUNDA SV. JIŘÍ - LIVORA RUDOLF

 

7500 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Livora Rudolf
( 25.4.1884 - 1.1.1958 )

 

 

 

PŘEKRÁSNÝ OBRAZ - SKALICA - SLOVENSKO - V POPŘEDÍ JE ZOBRAZENA ROTUNDA SV. JIŘÍ, V POZADÍ VÝHLED NA MĚSTO S DOMINANTAMI FRANTIŠKÁNSKÝM A JEZUITSKÝM KOSTELEM. AUTOREM JE VYHLEDÁVANÝ A V POSLEDNÍ DOBĚ VELMI CENĚNÝ MALÍŘ RUDOLF LIVORA. NÁZEV DÍLA - VLEVO DOLE - VIZ FOTO. SIGNOVÁN A DATOVÁN - VPRAVO DOLE - VIZ FOTO.

 

 

Skalica (latinsky Sakolcium, maďarsky Szakolca, německy Skalitz) Slovensko

 

okresní město v Trnavském kraji na Slovensku, 2,5 km od hranic České republiky. Silniční a bývalý železniční hraniční přechod. V roce 2014 zde žilo 14 749 obyvatel. Od roku 1372 uherské svobodné královské město, kdysi jedno z největších a nejvýznamnějších měst na dnešním Slovensku. V 17. století město přijalo značný počet pobělohorských exulantů z českých zemí. V roce 1918 po několik dní sídlem dočasné slovenské vlády, 1923–1960 a znovu od 1996 sídlo okresu. Dosti zachované historické jádro, dnes městská památková zóna. V roce 2005 se město stalo sídlem Středoevropské vysoké školy v Skalici.

 

 

ROZMĚRY VČETNĚ RÁMU CCA 54 CM X 42 CM, RÁM JE ÚZKÝ, DŘEVĚNÝ - ZŘEJMĚ PŮVODNÍ, MÍSTY MÁ DROBNÉ OTLUKY. AKVAREL NA PAPÍŘE. PAPÍR JE NA NĚKOLIKA MÍSTECH NATRŽENÝ - ŽÁDNÁ ČÁST VŠAK NECHYBÍ A A TÍM ŽE JE POD SKLEM TAK TO NENÍ TAK VIDĚT. OBRAZ JE ZASKLENÝ. CELKOVÝ STAV - VIZ FOTO.OBRAZ BYL NAMALOVÁN V ROCE 1929.VÝBORNÁ INVESTICE DO UMĚNÍ. DÍLO TAKTO KVALITNÍHO MALÍŘE BUDE ČASEM ZŘEJMĚ STÁLE STOUPAT NA CENĚ. NAVÍC BUDE ŠPERKEM VAŠÍ SBÍRKY A ÚŽASNOU DEKORACÍ VAŠICH PROSTOR. ORIGINALITU DÍLA PLNĚ ZARUČUJI VRÁCENÍM PENĚZ.

 

 

 

Livora Rudolf
 

 

* 25.4.1884 Bakov nad Jizerou (Mladá Boleslav)
 

 

+ 1.1.1958 Bakov nad Jizerou (Mladá Boleslav)

 

 

malíř, pedagog, loutkář, grafik

 Studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze v letech 1901 až 1907, mj. u profesorů Jana Preislera a Emanuela Crescense Lišky, působil nejprve jako asistent na zemské škole gobelínové ve Valašském Meziříčí, poté jako profesor státní reálky v Hodoníně.


Z doby jeho hodonínského působení pocházejí jeho figurální malby Šohaj z Lužic, Děvče od Trnavy, Dřeváčkář. V krajinářství, kromě několika motivů z jižních Čech, převládají jeho pohledy z Pojizeří a bakovského okolí, namnoze i z Bakova samého. Jeho pastel ze zámeckého parku v Nových Benátkách patří dnes ministerstvu školství a kultury. Bakov uchovává mnoho jeho děl. V majetku spořitelny jest jeho rozměrný obraz "Pohled na Bakov od Jizery". Spořitelna i úřadovny MěÚ jsou zdobeny ještě dalšími jeho olejomalbami z Bakovska. Pamětní síň má jeho temperu "Starý špitál a hřbitovní brána", "Jizerní ulička" atd. Pro ochotnický spolek TYL namaloval na radnici oponu k jevišti. Velmi početná jest řada jeho prací grafických, v nichž převládají ornamentální výzdoby s lidovými slováckými motivy. Vytvořil velkou řadu Ex libris, ponejvíce linořezem, mezi jinými pro veřejnou knihovnu v Hodoníně, v Bakově pro známého učitele Karla Sellnera, jemuž vyzdobil i některé jeho knihy. Mnoho bylo též jeho návrhů na plakáty, hlavně plakátů výstavních, které byly odměněny četnými cenami doma i za hranicemi.


Věnoval se figurální a krajinné malbě a grafice, převážně s národopisnou a místopisnou tématikou moravského Slovácka a Bakova nad Jizerou a okolí, dále ex libris, diplomům, ornamentům, gobelínům, kobercům, oponám, např. pro Alšovo loutkové divadlo, rovněž tvorbě a návrhům loutek, modeloval hlavy loutek pro pražskou firmu Antonín Münzberg, od roku 1912 navrhoval dekorace pro Český svaz přátel loutkového divadla, v letech 1922 až 1937 působil jako výtvarník loutkového divadla Sokol Hodonín, jehož byl rovněž zakladatelem a ředitelem,


Vystavoval opakovaně v Bakově, v Praze (například v Topičově salonu), v Mnichově Hradišti a v dalších městech. Vyvrcholením byla jeho samostatná přehledná výstava v Mazáčově síni v Praze v květnu 1944, kde shromáždil svých 40 nejvýznamnějších prací. Zemřel 1.1.1958 v Bakově nad Jizerou.

 VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:


1940, Sborník Svazu českých umělců v Praze (1940),

1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž),

1995, Signatury českých a slovenských výtvarných umělců,

2000, Vencl Slavomil , 5/ Tvůrci českého exlibris, České exlibris. Historie a současnost,

2001, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2001 (VII. L - Mal),

2005, Encyklopedie výtvarníků loutkového divadla v českých zemích a na Slovensku od vystopovatelné minulosti do roku 1950 (A - L).
 

Jméno autora: Livora Rudolf ( 25.4.1884 - 1.1.1958 )

Alternativní produkty

Přihlášení