KAŠNA NA SVATOPETRSKÉM NÁMĚSTÍ A BAZILIKA SVATÉHO PETRA VE VATIKÁNU - REPRODUKCE

KAŠNA NA SVATOPETRSKÉM NÁMĚSTÍ A BAZILIKA SVATÉHO PETRA VE VATIKÁNU - REPRODUKCE

 

1990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 29. 7. 2024

Jméno autora: Reprodukce

Obraz - Kašna na Svatopetrském náměstí a bazilika svatého Petra ve Vatikánu. Signován vpravo dole - viz foto.

 

Mohutné náměstí sv. Petra (Piazza San Pietro) je úchvatným dílem barokního urbanismu. Náměstí sv. Petra (Piazza san Pietro) je spolu s bazilikou sv. Petra, stojící právě na tomto náměstí, centrem římskokatolické církve. Právě tady se shromažďují tisíce věřících v době, kdy k nim papež promlouvá – ať už z balkonu svatopetrské baziliky nebo každou neděli v poledne z okna svého papežského paláce. Současná podoba velkolepého Svatopetrského náměstí je dílem barokního urbanismu, upraveno bylo za patronátu papeže Alexandra VII. Lemováno je charakteristickou elegantní kolonádou Giana Lorenza Berniniho ze 17. století. Ta představuje jakousi náruč, svírající náměstí, na němž se tak věřící měli podle Berniniho plánů cítit jako v božím objetí.

 

Berniniho kolonáda

 

Berniniho kolonádu tvoří 284 travertinových sloupů ve čtyřech řadách a 88 pilířů. Zdobí ji 140 soch svatých. Některé z nich (Ježíš, Jan Křtitel a jedenáct apoštolů) v návaznosti korunují také fasádu svatopetrské baziliky. Po obou stranách schodiště ke svatopetrské bazilice tu věřící vítají sochy svatých Petra a Pavla. Zvláště při pohledu z výšky je patrné, že tvar kolonády spolu s dlouhou ulicí Via della Conciliazione, směřující k náměstí, tvoří jakýsi klíč, patrně ten do křesťanského světa. Název ulice Via della Conciliazione, Ulice Smíření, má připomínat Lateránské dohody, díky kterým v roce 1927 v Římě došlo ke konečnému vyrovnání církevní a světské moci.

 

Obelisk a fontány

 

Ve středu náměstí stojí 25, 5 m vysoký egyptský obelisk z granitu, pocházející z 1. století př. n. l. Na současné místo ho v rámci složité operace umístil Domenico Fontana v roce 1586. Ve schránce na vrcholu obelisku je uložena relikvie sv. Kříže. Náměstí zdobí také dvě symetricky umístěné fontány. Jejich autory jsou Carlo Maderno a Gian Lorenzo Bernini, obě tu byly vytvořeny v 17. století. Náměstí je místem s nezapomenutelnou atmosférou nejen pro křesťany.

 

Rozměry včetně rámu cca 34 cm x 29 cm, rám je dřevěný, místy má otluky. Reprodukce na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Bude perfektní dekorací Vašich prostor.

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení