CHRUDIM NÁMĚSTÍ - HLÍNA JAN

CHRUDIM NÁMĚSTÍ - HLÍNA JAN

 

3990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Hlína Jan
( 6.7.1925 - 27.12.1991 )

Obraz - Chrudim náměstí. Signován vpravo dole - viz foto.  Autorem je malíř a grafik Jan Hlína.

 

Chrudim - Resselovo náměstí

 

Chrudim se může pochlubit jednou z největších východočeských památkových zón, přičemž je jejím nejhezčím prostranstvím hlavní městský rynek pojmenovaný po nejslavnějším rodákovi a vynálezci Josefu Resslovi. Mírně svažité náměstí má tvar obdélníku o stranách asi 60 x 50 metrů, je ze všech stran obklopen pamětihodnými měšťanskými domy, ale nejdelší stín na něj vrhá věžovitý objekt stojící na jeho nejvyšším místě na východě. Je jím arciděkanský chrám Nanebevzetí Panny Marie, původně gotický kostel z přelomu 13. a 14.století, který si prošel mnoha přestavbami. Poslední velká se uskutečnila v polovině „století páry", kdy k němu byl pod dohledem Františka Schromanze přistavěn pár novogotických věží a ve stejném duchu bylo upraveno i vstupní průčelí.

 

Plochu rynku zdobí Sloup Proměnění Páně s kašnou. Jedná se o barokní památku z roku 1732, na níž současně pracovalo několik sochařů a kameníků. Sloup dosahuje výše 18 metrů a jeho vrchol je ozdoben Bohem Otcem s Ježíšem, jemuž se nad hlavou vznáší Duch svatý v podobě holubice. Ve střední části sloupu je Kristus provázený Mojžíšem a Eliášem, který se představuje apoštolu Petrovi, Jakubovi a Janovi jako Syn Boží. V dolní části pak vidíme doprovod světců v podobě dvanácti protimorových a jiných svatých patronů. Kašny byly dokončeny až roku 1843.

 

Červenobílá budova Staré radnice vznikla v půli 15.století.

 

Rozměry včetně rámu cca 52 cm x 42 cm. Obraz je adjustován do nového rámu. Autorský tisk na papíře. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz je z 80 let 20. století.

 

Bude perfektní dekorací Vašich prostor.

 

Jan Hlína

 

* 6. 7. 1925, Kostelec u Heřmanova Městce (Chrudim)

 

† 27. 12. 1991

 

ilustrátor, malíř, grafik

 

Studium 1939-1940 Střední průmyslová škola chemická, Zlín, 1945 - 1951 Vysoká škola uměleckoprůmyslová (od 1945), Praha , Svolinský Karel, 1945 - 1949 Škola umění (1939-1947), Zlín, Hroch. Členem skupiny Český fond výtvarných umění (ČFVU).

 

Zabýval se především tvorbou plakátů a jinou užitou grafikou. Kromě několika ilustrací knih se celý svůj život věnoval grafické tvorbě. Jeho jméno je trvale spojeno především s festivalem Loutkářská Chrudim, s Muzeem loutkářských kultur a od poloviny 70. let také s Okresním muzeem Chrudim.

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1955 Dodatky ke slovníku československých výtvarných umělců, St. nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, n.p. (SNKLHU), Praha,

 

1983 Výtvarní umělci jihovýchodních Čech (Stručný přehled životopisných dat malířů, sochařů a grafiků Jihovýchodních Čech. Rodáků i těch, kteří zde kratší či delší dobu žili nebo zde hledali náměty a inspiraci pro svojí tvorbu.), Východočeská galerie v Pardubicích,

 

1999 Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950-1999 (III. H), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava (Ostrava-město),

 

2002 Osobnosti Chrudimska (500 osobností chrudimského okresu), Okresní muzeum, Chrudim,

2003 Slovník žáků a absolventů zlínské Školy umění a Střední uměleckoprůmyslové školy ve Zlíně a v Uherském Hradišti /1939 - 2003/, Slovácké muzeum, Uherské Hradiště,

2012 České grafické novoročenky / Czech New Year print (Minulost a současnost), Nová tiskárna Pelhřimov, spol. s.r.o., Pelhřimov.

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení