BABOČKA PAVÍ OKO A OKÁČ - HLÍNA JAN

BABOČKA PAVÍ OKO A OKÁČ - HLÍNA JAN

 

2490 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Hlína Jan
( 6.7.1925 - 27.12.1991 )

Originální litografie - Babočka paví oko a okáč. Signovaná vpravo dole - viz foto. Číslovaná 22/200 vlevo dole - viz foto. Autorem je malíř a grafik Jan Hlína. Zezadu obrazu je věnování - viz foto.

 

Babočka paví oko

 

Svoje druhové jméno dostal podle výrazně zbarvených skvrn, které se nacházejí na jeho křídlech. Babočka paví oko je solitérně žijící druh, který má otevřené populace. Jedinci druhu jsou schopni dálkové migrace. Během léta samci převážně v odpoledních hodinách hájí svá teritoria, což ale neplatí v podzimním období, kdy většinu času stráví příjmem potravy, vystavování se slunečním paprskům, migrací a vyhledáváním potenciálních míst pro přezimování.

 

Okáč

 

Krásný horský okáč, často sedá na květy starčků s nimiž vytváří příjemnou barevnou kompozici. Vyskytují se v hojném počtu na pasekách, loukách, cestách a lesních lemech. Údolími se dostávám i do nižších poloh hor. Jako housenka si pochutná na bezkolenci, třtině a dalších rostlinách.

 

Celkové rozměry cca 32 cm x 26 cm. Originální barevná číslovaná litografie na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz je z roku 1986.

 

Bude perfektní dekorací Vašich prostor.

 

 

Jan Hlína

 

* 6. 7. 1925, Kostelec u Heřmanova Městce (Chrudim)

 

† 27. 12. 1991

 

ilustrátor, malíř, grafik

 

Studium 1939-1940 Střední průmyslová škola chemická, Zlín, 1945 - 1951 Vysoká škola uměleckoprůmyslová (od 1945), Praha , Svolinský Karel, 1945 - 1949 Škola umění (1939-1947), Zlín, Hroch. Členem skupiny Český fond výtvarných umění (ČFVU).

 

Zabýval se především tvorbou plakátů a jinou užitou grafikou. Kromě několika ilustrací knih se celý svůj život věnoval grafické tvorbě. Jeho jméno je trvale spojeno především s festivalem Loutkářská Chrudim, s Muzeem loutkářských kultur a od poloviny 70. let také s Okresním muzeem Chrudim.

 

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1955 Dodatky ke slovníku československých výtvarných umělců, St. nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, n.p. (SNKLHU), Praha,


1983 Výtvarní umělci jihovýchodních Čech (Stručný přehled životopisných dat malířů, sochařů a grafiků Jihovýchodních Čech. Rodáků i těch, kteří zde kratší či delší dobu žili nebo zde hledali náměty a inspiraci pro svojí tvorbu.), Východočeská galerie v Pardubicích,


1999 Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950-1999 (III. H), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava (Ostrava-město),

 

2002 Osobnosti Chrudimska (500 osobností chrudimského okresu), Okresní muzeum, Chrudim,

 

2003 Slovník žáků a absolventů zlínské Školy umění a Střední uměleckoprůmyslové školy ve Zlíně a v Uherském Hradišti /1939 - 2003/, Slovácké muzeum, Uherské Hradiště,

 

2012 České grafické novoročenky / Czech New Year print (Minulost a současnost), Nová tiskárna Pelhřimov, spol. s.r.o., Pelhřimov.

 

 

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení