CHRUDIM - HLÍNA JAN

CHRUDIM - HLÍNA JAN

 

3990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Hlína Jan
( 6.7.1925 - 27.12.1991 )

Originální lept - Chrudim. Signován vpravo dole - viz foto. Číslován 114/180 vlevo dole - viz foto. Autorem je malíř a grafik Jan Hlína.

 

Chrudim

 

Chrudim je přibližně s 23 tisíci obyvateli největším městem turistické oblasti Chrudimsko-Hlinecko a druhým největším městem Pardubického kraje. Leží na rozhraní Železných hor a Polabské nížiny. Město několikrát získalo v celosvětové prestižní soutěži UNEP (Program životního prostředí OSN) Města, kde stojí za to žít ,,Zlatou cenu LivCom Awards". Město se může pochlubit jednou z největších městských památkových zón ve východních Čechách. Má zachovanou středověkou strukturu s památkově významnou zástavbou se starými hradbami. Historické jádro stále funguje jako městské centrum. Mezi nejkrásnější dominanty patří trojlodní novogotický arciděkanský chrám Nanebevzetí Panny Marie, Mydlářovský dům, monumentální renesanční objekt s arkádovým průčelím doplněným alegorickými reliéfy, v němž dnes sídlí světoznámé Muzeum loutkářských kultur, či komplex muzejních budov s jedním z nejhezčích sálů v České republice. Toto královské „věnné" město je nazýváno Athénami východních Čech. Chrudim lze také označit jako „Bránu Železných hor".

 

Rozměry včetně rámu cca 52 cm x 42 cm. Obraz je adjustován do nového rámu. Zřejmě lept na alobalu. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz je z 80 let 20. století.

 

Bude perfektní dekorací Vašich prostor.

 

Jan Hlína

 

* 6. 7. 1925, Kostelec u Heřmanova Městce (Chrudim)

 

† 27. 12. 1991

 

ilustrátor, malíř, grafik

 

Studium 1939-1940 Střední průmyslová škola chemická, Zlín, 1945 - 1951 Vysoká škola uměleckoprůmyslová (od 1945), Praha , Svolinský Karel, 1945 - 1949 Škola umění (1939-1947), Zlín, Hroch. Členem skupiny Český fond výtvarných umění (ČFVU).

 

Zabýval se především tvorbou plakátů a jinou užitou grafikou. Kromě několika ilustrací knih se celý svůj život věnoval grafické tvorbě. Jeho jméno je trvale spojeno především s festivalem Loutkářská Chrudim, s Muzeem loutkářských kultur a od poloviny 70. let také s Okresním muzeem Chrudim.

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1955 Dodatky ke slovníku československých výtvarných umělců, St. nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, n.p. (SNKLHU), Praha,

 

1983 Výtvarní umělci jihovýchodních Čech (Stručný přehled životopisných dat malířů, sochařů a grafiků Jihovýchodních Čech. Rodáků i těch, kteří zde kratší či delší dobu žili nebo zde hledali náměty a inspiraci pro svojí tvorbu.), Východočeská galerie v Pardubicích,

 

1999 Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950-1999 (III. H), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava (Ostrava-město),

 

2002 Osobnosti Chrudimska (500 osobností chrudimského okresu), Okresní muzeum, Chrudim,

2003 Slovník žáků a absolventů zlínské Školy umění a Střední uměleckoprůmyslové školy ve Zlíně a v Uherském Hradišti /1939 - 2003/, Slovácké muzeum, Uherské Hradiště,

2012 České grafické novoročenky / Czech New Year print (Minulost a současnost), Nová tiskárna Pelhřimov, spol. s.r.o., Pelhřimov.

 

 

 

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení