PRAHA NÁRODNÍ DIVADLO - HERČÍK JOSEF

PRAHA NÁRODNÍ DIVADLO - HERČÍK JOSEF

 

1990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 27. 5. 2024

Jméno autora: Herčík Josef
( 23.3.1922 - 9.7.1999 )

Obraz - Praha - Národní divadlo (Pragensia). Signován vlevo dole J. Herčík v tiskové ploše - viz foto. Autorem je grafik a malíř Josef Herčík.

 

Národní divadlo

 

Národní divadlo bylo poprvé otevřeno 11. června 1881 na počest návštěvy korunního prince Rudolfa. Odehrálo se v něm ještě dalších 11 představení, pak byla budova uzavřena pro dokončovací práce. Uprostřed nich, 12. srpna 1881, došlo k požáru, který zničil měděnou kupoli, hlediště i jeviště divadla.

 

Celkové rozměry cca 20 cm x 12 cm. Originální ocelorytina na ručním papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz je z 80tých let 20. století.

 

Bude perfektní dekorací Vašich prostor.

 

Herčík Josef

 

* 23.3.1922 Uherský Brod (Uherské Hradiště)

 

+ 9.7.1999 Praha

 

ilustrátor, rytec, grafik, malíř

 

Je jedním z nejvýznamnějších českých rytců poválečné doby. Vyučil se ve Zbrojovce v Uherském Brodě nástrojařem a rytcem výtvarného dekoru zbraní a zde pak pracoval jako rytec zbraní. Po válce se přestěhoval do Prahy, kde vystudoval soukromě Akademii výtvarných umění u Vladimíra Pukla a věnoval se výtvarnému umění, zejména známkové tvorbě.

 

Josef Herčík vstoupil do výtvarného umění v roce 1958 bibliografickými tisky a ilustracemi. Od roku 1962 vytvořil více jak čtyři stovky známek. V tomto oboru získal několik desítek ocenění doma i v zahraničí, např. Grand Prix Neapol, Buenos Aires, EXPO Osaka. Vysoce ceněn byl v Japonsku. V roce 1993 vyryl první poštovní známku nově vzniklého státu – Česká republika. Získal hlavní cenu v soutěži o nejkrásnější známku Slovenska za rok 1998. Taktéž vytvořil cyklus ocelorytin vedut oragensií – cyklus Sto a jeden pohled na Prahu. Matka měst – Praha, se prolíná od samého počátku celým jeho dílem.

 

Jeho volná a užitá grafika, vytvářená technikou mědirytiny, je tématicky zaměřená na tvorbu zvl. portrétní, heraldickou, pragensií a rostliny. Věnoval se také tvorbě poštovních razítek a akcií. Během svého života uspořádal více než 80 samostatných a společných výstav. V roce 1991 byl oceněn za tvorbu poštovních známek třemi prvními cenami.

Typ: Pragensia, Praha

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení