PRAHA BELVEDER - HERČÍK JOSEF

PRAHA BELVEDER - HERČÍK JOSEF

 

1990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 27. 5. 2024

Jméno autora: Herčík Josef
( 23.3.1922 - 9.7.1999 )

Obraz - Praha - Belveder (Pragensia). Signován vpravo dole J. Herčík v tiskové ploše - viz foto. Autorem je grafik a malíř Josef Herčík.

 

Letohrádek královny Anny - Belveder

 

Letohrádek královny Anny - nazývaný též Belvedere, Belvedér, Belveder či Královský letohrádek, dříve též Matematický dům, je renesanční stavba na Pražském hradě v Královské zahradě.

Letohrádek v renesančním stylu dal vystavět v letech 1538–1565 Ferdinand I. jako součást v předchozích letech založené královské zahrady.

Letohrádek měl jednak „rekreační" funkci, neboť mohl být jakožto integrální součást královské zahrady panovníkem užíván k dennímu odpočinku, případně k neformálnímu vykonávání některých panovnických "pracovních" povinností, obdobně mohl být užíván dalšími členy královské rodiny.

 

Celkové rozměry cca 20,5 cm x 13,5 cm. Originální ocelorytina na ručním papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz je z 80tých let 20. století.

 

Bude perfektní dekorací Vašich prostor.

 

Herčík Josef

 

* 23.3.1922 Uherský Brod (Uherské Hradiště)

 

+ 9.7.1999 Praha

 

ilustrátor, rytec, grafik, malíř

 

Je jedním z nejvýznamnějších českých rytců poválečné doby. Vyučil se ve Zbrojovce v Uherském Brodě nástrojařem a rytcem výtvarného dekoru zbraní a zde pak pracoval jako rytec zbraní. Po válce se přestěhoval do Prahy, kde vystudoval soukromě Akademii výtvarných umění u Vladimíra Pukla a věnoval se výtvarnému umění, zejména známkové tvorbě.

 

Josef Herčík vstoupil do výtvarného umění v roce 1958 bibliografickými tisky a ilustracemi. Od roku 1962 vytvořil více jak čtyři stovky známek. V tomto oboru získal několik desítek ocenění doma i v zahraničí, např. Grand Prix Neapol, Buenos Aires, EXPO Osaka. Vysoce ceněn byl v Japonsku. V roce 1993 vyryl první poštovní známku nově vzniklého státu – Česká republika. Získal hlavní cenu v soutěži o nejkrásnější známku Slovenska za rok 1998. Taktéž vytvořil cyklus ocelorytin vedut oragensií – cyklus Sto a jeden pohled na Prahu. Matka měst – Praha, se prolíná od samého počátku celým jeho dílem.

 

Jeho volná a užitá grafika, vytvářená technikou mědirytiny, je tématicky zaměřená na tvorbu zvl. portrétní, heraldickou, pragensií a rostliny. Věnoval se také tvorbě poštovních razítek a akcií. Během svého života uspořádal více než 80 samostatných a společných výstav. V roce 1991 byl oceněn za tvorbu poštovních známek třemi prvními cenami.

Typ: Pragensia, Praha

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení