PRAHA KARLŮV MOST A MALOSTRANSKÉ MOSTECKÉ VĚŽE - WÄNKE EMIL

PRAHA KARLŮV MOST A MALOSTRANSKÉ MOSTECKÉ VĚŽE - WÄNKE EMIL

 

2990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 9. 5. 2024

Jméno autora: Wänke Emil
( 13.2.1901 - ? )

 

 

 

Originální signovaný barevný lept na papíře - Praha Karlův most a Malostranské mostecké věže (Pragensia). Signován vpravo dole - viz foto. Originální barevný lept, uvedeno vlevo dole - viz foto. Autorem je malíř a grafik Emil Wänke.
 


Karlův most


Karlův most je nejstarším stojícím mostem přes řeku Vltavu v Praze a druhým nejstarším dochovaným mostem v České republice. Po pražském mostě Juditině, kamenném mostě v Písku a mostě v Roudnici nad Labem jde v Čechách v pořadí o čtvrtou kamennou mostní stavbu.
Karlův most nahradil předchozí Juditin most, stržený roku 1342 při jarním tání ledů. Stavba nového mostu začala v roce 1357 pod záštitou krále Karla IV. a byla dokončena v roce 1402.

 


Malostranské mostecké věže



Dnešní konfigurace malostranských mostních věží není původní. Brána, opatřená znaky zemí Václava IV. – nižší brána, vznikla na místě starší, nepochybně ještě románské stavby, která se připojovala na jižní, nižší mosteckou věž. Je jinak směrově orientována. Původně patřila ke zbytkům opevnění Juditina mostu z počátku druhé poloviny 12. století. Zevní úprava věže se zbytky rustikované omítky, okenními šambránami, štíty a střechou pochází z doby renesanční úpravy roku 1591.


Brána mezi věžemi sestává ze dvou gotických rovnoběžných hrotitých arkád, které jsou na obvodu oblouků zdobené kraby a na vrcholec kytkami. Horní okraj je opatřen cimbuřím a plochy brány jsou zdobeny znaky. Na straně přivrácené k mostu jsou od leva doprava: lucemburský lev, český lev a moravská orlic. Pod nimi je dvakrát znak Starého Města pražského. Na druhé fasádě blíže k Malé Straně je mezi cimbuřím znak Vratislavska, český lev a znak Dolní Lužice. Pod nimi je pak znak Starého a Menšího Města pražského. Podle znaků, vyznačující rozsah moci českého krále, jak byla ustavena roku 1411, vznikla mostní brána pravděpodobně v tomto roce.



Rozměry včetně rámu cca 50 cm x 30 cm. Rám je zdobený, místy má otluky. Originální barevný lept na papíře. Celkový stav - viz foto.



Obraz je přibližně ze čtyřicátých let 20.tého století.



Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací Vašich prostor.



Emil Wänke

 

* 13.2.1901 Praha

 

malíř, grafik



člen skupiny - Český fond výtvarných umění (ČFVU)



Studoval u profesora E. Dítěte na Uměleckoprůmyslové škole v Praze a u prof. J. Loukoty, J. Obrovského, K. Krattnera, A. Brömseho, F. Thieleho na Akademii výtvarných umění v Praze. Věnoval se krajinomalbě, pragensiím a portrétní tvorbě. Nejvíce ho proslavily staropražské motivy provedené většinou technikou barevného leptu. V roce 1925 a 1937 vystavoval v Rubešově galerii v Praze, roku 1934 v Poličce, v roce 1934 a 1935 vystavoval s Bratrstvem výtvarného umění v Praze.

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

1984, Seznam výtvarných umělců evidovaných při Českém fondu výtvarných umění,
1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž),
1995, Signatury českých a slovenských výtvarných umělců,
2010, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců (XXI. W - Ž).

Jméno autora: Wänke Emil ( 13.2.1901 - ? )
Typ: Pragensia, Praha

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení