KUNĚTICKÁ HORA - DANIHELKA FRANTIŠEK VINCENC

KUNĚTICKÁ HORA - DANIHELKA FRANTIŠEK VINCENC

 

3990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 2. 5. 2024

Jméno autora: Danihelka František Vincenc
( 14.2.1911 - 27.8.1970 )

Obraz - Kunětická hora. Signován vpravo dole - viz foto. Autorem je kvalitní malíř František Vincenc Danihelka.

 

Hrad Kunětická hora

 

Nedaleko Pardubic vyrůstá ze zlatavých a zelenavých lánů kopeček. Nebýt toho, že okolní rovinatý terén převyšuje o více než osmdesát metrů, těžko by ho kdo začal titulovat „hora". Ale že se nad krajinou tyčí do výše 305 nadmořských metrů a je z něj nádherný výhled široko daleko, říká se mu honosně Kunětická hora. Místní lidé k němu mají vřelý vztah a je to už nějaký ten pátek, co si vysloužil přátelskou přezdívku „Kuňka". Před několika tisíci lety poskytla hora kámen na výrobu čepelí do pravěkých zbraní, později místní hornina posloužila ke stavbě starých Pardubic. Na Kuňce se těžilo až do roku 1920.

 

Kdysi zaoblený kopeček vyhlodal lom, který zapříčinil, že se část hradu, který siluetu hory dotváří asi od 13. století, zřítila.

 

Rozměry včetně rámu cca 35 cm x 30 cm. Rám je zdobený, místy má otluky. Zřejmě lavírovaná tuš na papíře. Obraz je zasklený. Na paspartě jsou stopy po vyschlé vodě, samotná kresba je však v pořádku. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz je přibližně let 1940-50.

 

Jedná se o dílo vyhledávaného a ceněného malíře. Bude šperkem a perfektní dekorací Vašich prostor.

 

Danihelka František Vincenc

 

* 14.2.1911 Pardubice

 

+ 27.8.1970 Pardubice

 

pedagog, grafik, sochař, malíř

 

- studium - 1930 - 1935 Ukrajinská akademie Praha, 1935 - 1945 Akademie výtvarných umění Praha - Obrovský Jakub, studium také u Jana Šíra, ze stipendia působil v Norsku, Finsku, Litvě a v roce 1938 ve Francii.

 

- členem skupiny - Jednota umělců výtvarných

 

- byl profesorem následujících malířů a umělců - Jiří Prokop, Josef Vondráček, Libuše Voříšková, 1936-38 Josef Jarolím, 1941 - Karel Slabý-Kareš

 

- absolvoval velké množství výstav - například - v Praze ( Palác Myslbek, Mánes, Výstavní síň Práce, Výstavní pavilon na Příkopě, Dům Jednoty umělců výtvarných, Uměleckoprůmyslové museum atd.), dále například Pardubice, Kutná Hora, Polička atd.

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1983, Výtvarní umělci jihovýchodních Čech (Stručný přehled životopisných dat malířů, sochařů a grafiků Jihovýchodních Čech. Rodáků i těch, kteří zde kratší či delší dobu žili nebo zde hledali náměty a inspiraci pro svojí tvorbu.), Východočeská galerie v Pardubicích,

1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž), (dodatek)

1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (I. díl; A - K),

1993, Malíři Vysočiny (Malý lexikon),

1995, Signatury českých a slovenských výtvarných umělců,

1998, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1998 (II. D - G),

2000, Vencl Slavomil , 5/ Tvůrci českého exlibris, České exlibris. Historie a současnost,

2002, Kdo byl kdo v naší kulturní politice 1948-1953 (Bibliografický slovník stranických a svazových funkcionářů, státní administrativy, divadelních a filmových pracovníků, redaktorů,...).

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení