HŘBITOV ZAPOMENUTÝCH U DROZDIC - DANIHELKA FRANTIŠEK VINCENC

HŘBITOV ZAPOMENUTÝCH U DROZDIC - DANIHELKA FRANTIŠEK VINCENC

 

3990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Danihelka František Vincenc
( 14.2.1911 - 27.8.1970 )

Obraz - Hřbitov zapomenutých u Drozdic. Autorem je kvalitní malíř František Vincenc Danihelka. Signován, datován a název díla vlevo dole - viz foto.

 

 

Drozdice

 

dříve též Droždice. Obec nad pravým břehem Chrudimky jihovýchodě od Pardubic. Název patrně podle drozdů loveným s jiným ptactvem na přilehlé zalesněné Drozdické a Nemošické stráni. První písemná zmínka r.1492, kdy patřily ke tvrzi Nemošice. Drozdice přetínají Drozdickou stráň, dodnes kdy jsou součástí města Pardubic připomínají zapadlou horskou dědinu. Západně býval na katastru obce chudinký hřbitov zapomenutých. Byl zrušen kolem r.1980 po výstavbě závodu TMS na západním okraji Drozdic. Obrovský areál TMS přiléhající k prvním přízemním domům, dnes téměř bez života, dokumentuje divoké uzemní plánování, a těžce poškozuje vzhled této dříve idylické vísky. Na okraji pod skupinou lip boží muka a uprostřed vsi pomník padlých za 1.svět.války.

 

 

Rozměry včetně rámu cca 71 cm x 59 cm. rám je úzký, zdobený, místy má otluky. Tuš na papíře či kartonu. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.


 

Obraz je z roku 1946.


Jedná se o dílo vyhledávaného a ceněného malíře - tedy o velmi dobrou investici, originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz. Bude šperkem a perfektní dekorací Vašich prostor.


Danihelka František Vincenc


* 14.2.1911 Pardubice


+ 27.8.1970 Pardubice


pedagog, grafik, sochař, malíř
 

- studium - 1930 - 1935 Ukrajinská akademie Praha, 1935 - 1945 Akademie výtvarných umění Praha - Obrovský Jakub, studium také u Jana Šíra, ze stipendia působil v Norsku, Finsku, Litvě a v roce 1938 ve Francii.

- členem skupiny - Jednota umělců výtvarných

- byl profesorem následujících malířů a umělců - Jiří Prokop, Josef Vondráček, Libuše Voříšková, 1936-38 Josef Jarolím, 1941 - Karel Slabý-Kareš

- absolvoval velké množství výstav - například - v Praze ( Palác Myslbek, Mánes, Výstavní síň Práce, Výstavní pavilon na Příkopě, Dům Jednoty umělců výtvarných, Uměleckoprůmyslové museum atd.), dále například Pardubice, Kutná Hora, Polička atd.


VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1983, Výtvarní umělci jihovýchodních Čech (Stručný přehled životopisných dat malířů, sochařů a grafiků Jihovýchodních Čech. Rodáků i těch, kteří zde kratší či delší dobu žili nebo zde hledali náměty a inspiraci pro svojí tvorbu.), Východočeská galerie v Pardubicích,
1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž), (dodatek)
1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (I. díl; A - K),
1993, Malíři Vysočiny (Malý lexikon),
1995, Signatury českých a slovenských výtvarných umělců,
1998, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1998 (II. D - G),
2000, Vencl Slavomil , 5/ Tvůrci českého exlibris, České exlibris. Historie a současnost,
2002, Kdo byl kdo v naší kulturní politice 1948-1953 (Bibliografický slovník stranických a svazových funkcionářů, státní administrativy, divadelních a filmových pracovníků, redaktorů,...).

Jméno autora: Danihelka František Vincenc ( 14.2.1911 - 27.8.1970 )

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení