GONDOLY V BENÁTKÁCH - EMLER FRANTIŠEK

GONDOLY V BENÁTKÁCH - EMLER FRANTIŠEK

 

14990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 2. 5. 2024

Jméno autora: Emler František
( 26.7.1912 - 25.5.1992 )

Obraz - Gondoly v Benátkách. Signován a datován vpravo dole - viz foto. Autorem je akademický malíř a grafik František Emler.

 

Benátky

 

Benátky jsou městem nacházejícím se na severovýchodě Itálie a jsou hlavním městem regionu Benátsko (Veneto). Historické městské jádro leží na ostrovech v laguně, na březích laguny jsou pak novější části města. Město je protkáno kilometry vodních kanálů, které křižuje na 400 mostů. Zdejší domy stojí většinou na dubových kůlech zanořených do moře. Díky své poloze byly Benátky po staletí rukojmím větrů a rozmarů moře. Protože hladiny moře stále stoupají, trápí čas od času Benátky jev zvaný acqua alta neboli vysoká voda. Mořská voda tak proniká na benátské ulice a náměstí, na což jsou ale místní zvyklí. Snad každý má loďku a vláda v případě vysoké vody buduje vyvýšené chodníky pro pěší.

 

Název město nese podle kmene Benetů (Venetů), kteří se zde usadili v době stěhování národů, aby se ukryli před pronásledujícími barbary. Svou osadu založili na bahnitých ostrůvcích uprostřed laguny. Z osady se postupně stala bohatá patricijská republika, která měla obrovský vliv ve Středomoří. Do 10. století si město vytvořilo významné obchodní kontakty nejen na Východě. Jeho prosperita rostla díky mocnému námořnictvu a organizování křižáckých výprav. Na pevnině úspěšně odolávaly tlaku dalších mocností, jako byl Janov nebo Pisa a svůj vliv rozšířily na téměř celou severovýchodní Itálii, ve Středomoří pak měli početné kolonie. Jako námořní velmoc Benátky měly mocnou flotilu, která čítala několik tisíc plavidel. Benátčané dováželi z Východu koření, orientální zboží, ale také otroky, cukr, olej. Benátská republika, existující od konce 7. století do roku 1797, byla obrovským obchodním impériem, významnou námořní velmocí a jednou z nejsilnějších italských republik. Námořní velmocí byly Benátky zhruba od 11. století, vrchol moci Benátská republika zažívala mezi 15. a 16. stoletím. Tou dobou bylo město metropolí výtvarného umění, architektury, významnou tradici mělo i benátské divadlo. Definitivním koncem Benátské republiky byl rok 1797, období francouzské okupace. Po pádu Napoleona roku 1815 pak patřily rakouskému císařství, což vyvolávalo bouře a revoluce. Roku 1866 se Benátky připojili k sjednocující se Itálii.

 

Celkové rozměry cca 51 cm x 26 cm. Kombinovaná technika na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz je z roku 1968.

 

Jedná se o kvalitní dílo světově sbíraného autora. Originalitu díla plně garantuji vrácením peněz. Bude perfektní dekorací Vašich prostor.

 

Emler František

 

* 26.7.1912 Přelouč (Pardubice)

 

+ 25.5.1992 Praha

 

ilustrátor, grafik, malíř

 

Akademický český malíř a grafik, autor krajin a žánrů z Vysočiny, čestný občan města Přelouče, vedle rodného Polabí tvořil svá díla též při svých studijních cestách v cizině, hlavně ve Francii.

 

1932 - 1938 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u profesora Otakara Nejedlého. Zamiloval si jih Evropy, studoval v Římě u prof. Carla Silveriho na Accademia di belle arti. Po válce absolvoval čestný rok na Akademii výtvarných umění v Praze u profesora Vladimíra Pukla. V letech 1947 – 1949 studoval František Emler v ateliéru André Lhota v Paříži, současně byl zapsán na Ecole nationale supérieur des Beaux arts u prof. Duclose a R. Camiho.

 

František Emler je zastoupen například ve sbírkách Národní galerie, Galerie Hlavního Měta Prahy atd. V roce 1938 získal Italskou cenu a celoroční stipendium v Itálii, roku 1948 Cenu Fadeleine Bunoust na Salon National v Paříži. Dále získal množství cen a čestných uznání za ilustrace knih.

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení