PRAHA HRADČANY - RADA VILÉM EMIL

PRAHA HRADČANY - RADA VILÉM EMIL

 

2990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 27. 5. 2024

Jméno autora: Rada Vilém Emil
( 17.11.1901 - ? )

Obraz - Praha Hradčany (Pragensia). Signován vpravo dole - viz foto. Technika vlevo dole - viz foto. Autorem je malíř a grafik Vilém Emil Rada.

 

Hradčany

 

Hradčany vznikly v době, kdy už existovalo Staré Město a Menší Město - Malá Strana. Na rozdíl od Malé Strany se však osídlení na hradčanském vršku vyvíjelo bez jakéhokoli pevného řádu. Až ve století čtrnáctém Kolem roku 1320 byly Hradčany nejvyšším pražským purkrabím Hynkem Berkou z Dubé proměněny v poddanské město. Praha se tedy stala trojměstím a čekala pouze na člena čtvrtého a posledního, Nové Město, které v roce 1348 založil Karel IV. Hradčany byly městem nejméně významným a nejvíce závislým na Hradě. V roce 1598 je císař Rudolf II. povýšil na královské město. Tehdy byla postavena i Hradčanská radnice. Za Josefa II. roku 1784 se staly součástí sjednoceného Královského hlavního města Prahy.

 

Rozměry včetně rámu cca 43 cm x 36 cm. Rám je úzký, zdobený, místy má otluky. Akvatinta na papíře. Celkový stav - viz foto.

 

Akvatinta

 

Akvatinta  je grafická technika tisku z hloubky rozvíjející přednosti již dříve známé mezzotinty a leptu. Starší mechanické zdrsňování kovové tiskové formy zde však bylo nahrazeno přístupnějším a jednodušším natavením přírodních materiálů. I když další zpracování povrchu desky zůstalo stejné jako u rozmanitých leptařských technik, princip akvatinty nespočívá v řízeném leptání čáry, nýbrž tónově rozdělené plochy. Natavené zrno (odtud též starší pojmenování zrnkový lept) rozloží kresbu do drobných bodů, které působením kyseliny na výsledném otisku vytvoří půltónovou plochu blízkou akvarelové malbě nebo lavírované tušové kresbě.

 

Obraz je přibližně z let 1940-50.

 

Bude perfektní dekorací Vašich prostor.

 

Rada Vilém Emil

 

* 17.11.1901 Brno (Brno-město)

 

malba a grafika

 

Malíř a grafik v Praze, Střešovicích. Malířství se učil u F. Eisenreicha v Plzni. Tvoří zejména krajiny.

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž).

 

Typ: Pragensia, Praha

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení