JARO NA VESNICI - REPRODUKCE - LUKÁŠEK ALOIS

JARO NA VESNICI - REPRODUKCE - LUKÁŠEK ALOIS

 

2490 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 27. 6. 2024

Jméno autora: Lukášek Alois
( 12.10.1911 - 14.4.1984 )

Obraz - Jaro na vesnici. Jedná se o reprodukci obrazu od známého malíře Aloise Lukáška. Signován vpravo dole - viz foto.

 

Rozměry včetně rámu úctyhodných cca 82 cm x 63 cm, rám je zdobený, místy má otluky. Reprodukce na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Reprodukce je odhadem z let 1950-70.

 

Bude pěknou dekorací Vašich prostor.

 

Alois Lukášek

 

* 12. 10. 1911, Zlatkov, Rožná (Žďár nad Sázavou)

 

† 14. 4. 1984, Nedvědice (Brno-venkov)

 

malíř

 

Akademický malíř, především krajinář, též přezdívaný malíř Českomoravské vrchoviny. Vystavoval na Vysočině, ale i v Německu, Maďarsku, Bulharsku, na Kubě.

 

Alois Lukášek se narodil jako syn řídicího učitele v Zlatkově. V roce 1933 dokončil studia na učitelském ústavu v Žatci. Postupně působil jako učitel v Ostrově nad Oslavou, Mirošově, Daňkovicích, Zvoli, Nedvědici a Bystřici nad Pernštejnem. V letech 1945-1950 dálkově studoval Akademii výtvarných umění v Praze u profesorů Sychry a Nejedlého. Od roku 1949 žil v Nedvědici, zde působil i jako ředitel školy. Od roku 1964 pracoval jako samostatný výtvarník. Maloval především Českomoravskou vysočinu a zátiší.

 

Byl členem Spolku výtvarných umělců Aleš v Brně, Bloku výtvarných umělců země Moravskoslezské, členem Svazu československých výtvarných umělců.

 

Dílo Aloise Lukáška je zastoupeno ve sbírkách Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě a jinde. Ve sbírkách Horácké galerie v Novém Městě na Moravě je celkem 26 obrazů a 4 grafiky autora.

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1993 Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava (Ostrava-město),

1993 Malíři Vysočiny (Malý lexikon), Galerie Vysočina, Polička (Svitavy),

2001 Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950-2001 (VII. L - Mal), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava,

2004 Nesmazatelné stopy (Portréty osobností Vysočiny), Hynek Jurman, Štěpánov nad Svratkou (Žďár nad Sázavou).

 

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení