MOLO U RYBNÍKA - ČERNÝ VÁCLAV JIŘÍ

MOLO U RYBNÍKA - ČERNÝ VÁCLAV JIŘÍ

 

4990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Černý Václav Jiří
( 14.5.1884 - 1970 )

Obraz - Molo u rybníka. Signován vpravo dole - viz foto. Autorem je malíř Václav Jiří Černý.

 

Rozměry včetně rámu cca 45 cm x 51 cm, rám je zdobený, místy má otluky. Akvarel na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz byl namalován přibližně v letech 1940-60.

 

Pokud chcete kvalitu, budete spokojeni. Výborná investice do umění.

 

 

Václav Jiří Černý


* 14. 5. 1884, Možděnice, Vysočina (Chrudim)


† 1970, Slatiňany (Chrudim)


malíř

 

Malíř akvarelů. Od 1922 působil ve Slatiňanech u Chrudimi, kde se usadil po dlouholetém pobytu v cizině. Pobýval v Paříži, Londýně a 10 let v Severní Americe, kde byl šest let pokladníkem „Bank of Europe". Je výhradně akvarelistou-krajinářem a snaží se dobýt této technice, u nás dosti podceňované, větší uznání. Významný je jeho Cyklus 100 akvarelů, jež čerpal hlavně z Českomoravské vysočiny, Polabí, Prahy, Slovenska, Tyrol, vystavovaný v Rubešově salóně v Praze roku 1929. Další výstavy tamtéž roku 1930 a 1935. Dále vystavoval v Chrudimi, Hlinsku i v Londýně roku 1932, kde zakoupila jeden jeho obraz do své sbírky National Gallery. Anglická kritika chválila jeho umění zachytit prchavé jevy atmosféry a malířův smysl pro prostor. Zemřel roku 1970 ve Slatiňanech.

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1983 Výtvarní umělci jihovýchodních Čech (Stručný přehled životopisných dat malířů, sochařů a grafiků Jihovýchodních Čech. Rodáků i těch, kteří zde kratší či delší dobu žili nebo zde hledali náměty a inspiraci pro svojí tvorbu.), Východočeská galerie v Pardubicích, Pardubice (Pardubice)
1993 Nový slovník československých výtvarných umělců (I. díl; A - K), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava (Ostrava-město)
1993 Malíři Vysočiny (Malý lexikon), Galerie Vysočina, Polička (Svitavy)
1995 Signatury českých a slovenských výtvarných umělců, Výtvarné centrum Chagall, Ostrava (Ostrava-město)
2006 Václav J. Černý: Buddha, dandy a umění akvarelu ve Slatiňanech, Hugo Malinovský, Praha

 

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení