PRAHA MELANTRICHOVA ULICE SE STAROMĚSTSKOU RADNICÍ V DÁLI - VÁCLAVÍK RUDOLF

PRAHA MELANTRICHOVA ULICE SE STAROMĚSTSKOU RADNICÍ V DÁLI - VÁCLAVÍK RUDOLF

 

17990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 27. 5. 2024

Jméno autora: Václavík Rudolf
(20.1.1898 - ? )

Obraz - Praha Melantrichova ulice se Staroměstskou radnicí v dáli (Pragensia). Signován vpravo dole - viz foto. Autorem je ceněný a vyhledávaný malíř Rudolf Václavík. Na první pohled je vidět, že Rudolf Václavík si dal na tomto obraze velmi záležet, jedná se o velmi kvalitní dílo.

 

Staroměstská radnice

 

Staroměstská radnice byla založena roku 1338. Základem pro stavbu radnice se stal gotický nárožní dům, který do té doby patřil kupci Wolfinovi z Kamene. Dům byl vystaven ve třináctém století, proto je považován za jednu z nejcennějších částí stavby. K domu přiléhala veliká hranolovitá věž, která však nebyla původně tak vysoká, jak by si měšťané představovali.

 

Roku 1364 byly zahájeny stavební práce, které vedly k jejímu navýšení. O dvacet let později byla ve věži zřízena gotická radniční kaple. O její výstavbu se zasloužil významný německý architekt, stavitel, kameník a sochař Petr Parléř.

 

Druhý radniční dům byl k dosavadní stavbě připojen v roce 1360. Jednalo se o budovu na západní straně prvního domu. Zde byla později vybudována radní síň. Síň patří v současnosti mezi nejvyhledávanější místa u uzavírání manželství, neboť dodnes slouží svému účelu. Radní síň je unikátní především díky svému překrásnému dřevěnému stropu. Roku 1410 byl na Staroměstské radnici poprvé spuštěn Staroměstský orloj, díky kterému se radnice stala nejvyhledávanější památkou Staroměstského náměstí. V roce 1458 následovala další rozšíření jižního křídla radnice, tentokrát o takzvaný Mikšův dům.

 

Rozměry včetně rámu úctyhodných cca 80 cm x 60 cm, rám je mohutný, zdobený, místy má otluky. Akvarel na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz byl namalován přibližně v letech 1925-40.

 

Výborná investice do umění. Dílo takto kvalitního malíře bude zřejmě časem stále stoupat na ceně, navíc bude perlou ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací Vašich prostor. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz.

 

Václavík Rudolf

 

narozen 20.1.1898 v Horním Litvínově, malíř, žák vídeňské akademie, maloval architektury měst, zejména akvarely pražských motivů. Více: 1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl, L - Ž) a 2008, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950-2008 ( XIX. V-Vik ).

 

Typ: Pragensia, Praha

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení