STRAHOVSKÝ KLÁŠTER - VÁCLAVÍK RUDOLF

STRAHOVSKÝ KLÁŠTER - VÁCLAVÍK RUDOLF

 

8990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Václavík Rudolf
(20.1.1898 - ? )

 

 

OBRAZ - PRAHA - HRADČANY - STRAHOVSKÝ KLÁŠTER (PRAGENSIA). SIGNOVÁN VLEVO DOLE - VIZ FOTO. AUTOREM JE CENĚNÝ A VYHLEDÁVANÝ MALÍŘ RUDOLF VÁCLAVÍK. PRO VÁCLAVÍKA TYPICKÝ OSOBITÝ STYL, DÍLO GALERIJNÍ VELIKOSTI NAVÍC V PŮVODNÍM VYŘEZÁVANÉM RÁMU.

 

 

Praha - Hradčany - Strahovský klášter (Pragensia)

 

Nejstarší premonstrátský klášter v Čechách založil roku 1140, v době celoevropské náboženské euforie spojené s křížovými výpravami, kníže Vladislav II. z podnětu olomouckého biskupa Jindřicha Zídka; vedle kláštera sv. Jiří na Pražském hradě (založen 973) a kláštera v Břevnově (993) patří k nejstarším u nás. Nejpozději roku 1182 byl klášter dokončen a díky stálé podpoře krále se rychle stal jedním z nejvlivnějších center vzdělanosti i významnou hospodářskou jednotkou. Ve své době byl areál kláštera patrně větší než tehdejší Pražský hrad a byl největší románskou stavbou Čech a jednou z největších v Evropě. Po požáru roku 1258 byl klášter obnoven v raně gotickém slohu; celý areál vynikal výstavností a mohutným opevněním a byl vybaven nevídanými technickými vymoženostmi, mj. větrným mlýnem, kanalizací či podlahovým vytápěním některých prostor. Po husitských válkách klášter dlouho jen živořil, nový vzestup nastal až na přelomu 16. a 17. století, kdy proběhly přestavby ve stylu pozdní renesance. Jedna z nejvýznamnějších událostí v dějinách kláštera se odehrála roku 1627: německé město Magdeburg, kde byl pohřben zakladatel premonstrátského řádu sv. Norbert, ovládli protestanti a ostatky světce byly slavnostně přeneseny na Strahov, kde byly pohřbeny a sv. Norbert byl ustanoven českým zemským patronem. V roce 1648 byl klášter vyrabován Švédy a poté raně barokně přestavěn a rozšířen, v 18. století následovaly dílčí úpravy ve stylu vrcholného a pozdního baroka. Složitý stavební vývoj byl zakončen v roce 1783 zbudováním klasicistní budovy knihovny.

 

V roce 1950 byli premonstráti z kláštera násilně vystěhováni a v areálu vznikl Památník národního písemnictví, který pojal i klášterní knihovnu. Po roce 1989 byl klášter restituován a dnes patří opět premonstrátskému řádu, který se ujal pastorační činnosti i starosti o klášterní areál. Památník národního písemnictví si v současnosti užívané prostory pronajímá a svůj literární archiv postupně stěhuje mimo Prahu. Strahovský klášter je od roku 1989 národní kulturní památkou.

 

 

ROZMĚRY VČETNĚ RÁMU CCA 84 CM X 70 CM, RÁM JE PŮVODNÍ, KRÁSNĚ ZDOBENÝ, MÍSTY MÁ OTLUKY. AKVAREL NA PAPÍŘE. OBRAZ JE ZASKLENÝ. CELKOVÝ STAV - VIZ FOTO.


OBRAZ JE ODHADEM Z ROKU 1925-40.


VÝBORNÁ INVESTICE DO UMĚNÍ.DÍLO TAKTO KVALITNÍHO MALÍŘE BUDE ZŘEJMĚ ČASEM STÁLE STOUPAT NA CENĚ, NAVÍC BUDE PERLOU VE VAŠÍ SBÍRCE A ÚŽASNOU DEKORACÍ VAŠICH PROSTOR. ORIGINALITU PLNĚ ZARUČUJI VRÁCENÍM PENĚZ.

 

 

Václavík Rudolf

narozen 20.1.1898 v Horním Litvínově, malíř, žák vídeňské akademie, maloval architektury měst, zejména akvarely pražských motivů. Více: 1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž) a 2008, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2008 (XIX. V - Vik).

Jméno autora: Václavík Rudolf (20.1.1898 - ? )
Typ: Pragensia, Praha

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení