DÍVKA S LUČNÍM KVÍTÍM - FIALA VÁCLAV

DÍVKA S LUČNÍM KVÍTÍM - FIALA VÁCLAV

 

19990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 30. 4. 2024

Jméno autora: Fiala Václav
( 8.10.1891 - 9.6.1968 )

Obraz - Dívka s lučním kvítím. Autorem je akademický malíř Václav Fiala. Signován a datován vpravo dole - viz foto. Zezadu obrazu je jméno autora - viz foto.

 

Rozměry včetně rámu cca 60 cm x 50 cm. Rám je mohutný, zdobený, místy má otluky - viz foto. Olej na plátně. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz byl namalován v roce 1942.

 

Pokud chcete kvalitu, budete spokojeni. Výborná investice do umění, dílo takto kvalitního malíře bude zřejmě časem stále stoupat na ceně. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz.

 

Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací každého prostoru.

 

 

Fiala Václav

 

* 8.10.1891 Praha 

  

+ 9.6.1968 Svitavy 

 

pedagog, ilustrátor, malíř

 

Narodil se na Malé straně na Maltézském náměstí v domě „U sedmi čertů". Otec Václav Fiala, byl typografem, matka Anděla roz. Vajtrová pocházela z žižkovské rodiny tesařského mistra. Vystudoval reálku v Praze III., kde maturoval 1.6.1910. Učitelem kreslení na reálce mu byl Robert Hartman (z kutnohorské rodiny lékárníka Hartmana), který udržoval přátelství s oběma Mánesy, Čermákem, a Purkyňovými. Ve vyšších třídách ho učil plzeňský malíř Mandl. V letech 1910-11 studoval obor architektury na České vysoké škole technické v Praze.

 

Umělecko - průmyslovou školu studoval v letech 1911-15. Jeho profesory byli: Em. Dítě, A.Hofbauer, Fr.Kysela, K. V. Mašek, K. Špilar, J. Jaksche, L. Šaloun, Jar. Benda. Spolužáci na UMPRUM: Jan Loriš, Josef Skupa, R.Kubíček, Květoslav Osčádal, Karel Dvořák a j. Studia ukončil ve speciální škole prof. Kysely 30.6.1919. V letech 1913-14 pracoval v kursu pro moderní výzdobu knihy u prof. Bendy a Kysely. Předkresloval návrhy knižních vazeb v kursech Technologického muzea, zpracoval návrhy knižních vazeb pro knihaře J.Malíka (M.J.Hus Postilla). V r. 1914 vystavoval v kolekci Technologického muzea tisky a vazby knih na mezinárodní výstavě knihy (BUGRA) v Lipsku. Tisk „Janu Nerudovi" a kolekce vazeb odměněny Grand Prix. V roce 1915 nastoupil vojenskou službu, ihned byl odvelen do války. Ve studiu mohl pokračovat až po válce, v letech 1918-19.

  

V r. 1919 se oženil s Marií roz. Jungovou z Prahy-Smíchova a po prázdninách odešel do Chotěboře na své první definitivní místo profesora výtvarné výchovy na reálném gymnáziu. Tam působil v letech 1919-1928. Z jeho tamních žáků: akad. malíř Jan Brukner, architekt J.Fidra a prof. Jaroslav Tichý, který byl okresní konzervátor státní památkové péče (v tehdejším okrese v Chotěboři v Pardubickém kraji). Jeho výtvarná činnost v Chotěboři: r.1919 -čtyři návrhy na známky Čsl.pošty (uloženy v Čsl.poštovním museu), -kresby pro kalendář ČSČK.Od r.1928-45 působil jako profesor kreslení na Lindnerově učitelském ústavu v Kutné Hoře a na Ústavu učitelských nauk.

 

Obrazy:

 

Rozkvetlý bez, Stromy u Dobkova, Slunce v lese u Doubravky, Vodopád na Doubravce, Javory na podzim u hřbitova, Poledne na Vysočině, Silnice k Dobkovu, Větrný den, Na kraji lesa, Západ na Vysočině, Náčrt hlavy ženy, Náčrt aktu ležící ženy.

 

Pořádání výstav malířů:

 

A. Hudečka, O. Nejedlého, A. Slavíčka, G. Porše, Jin. Pruchy a grafiky Fr. Bílka. Také výpravy různých divadelních her.

 

V r. 1942 měl samostatnou výstavu v Praze, kde vystavoval bezmála 50 obrazů a kreseb.

 

 

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení