PUSTÁ RYBNÁ - POLANSKÝ JOSEF

PUSTÁ RYBNÁ - POLANSKÝ JOSEF

 

2990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Polanský Josef
( 1943 -

Obraz - Pustá Rybná. Signován vpravo dole - viz foto. Autorem je vyhledávaný malíř Josef Polanský. Impresionistický styl malby.

 

Rozměry včetně rámu cca 25 cm x 18 cm, rám je zdobený, místy má otluky. Olej na desce. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz byl namalován odhadem v 70tých či 80tých letech 20. století.

 

Jedná se o kvalitní dílo vyhledávaného malíře, tedy o výbornou investici, dílo takovéto kvality bude s velkou pravděpodobností časem dále stoupat na ceně.

 

Za originalitu díla plně ručím vrácením peněz.

 

Bude perlou ve Vaší sbírce, úžasnou dekorací a dominantou každého prostoru.

 

JOSEF POLANSKÝ

 

Josef Polanský se narodil v roce 1943 v Křižánkách.

 

Rodina si na živobytí přivydělávala tím, že část chalupy pronajímala jako letní byt pro lidi z měst.

 

Křižánky byly v té době oblíbeným místem pro krajináře a tak se u Polanských občas objevil nějaký malíř. Josefu Polanskému nejvíce utkvělo v paměti setkání s malířem Milošem Krátkým z Olomouce, který si nakonec nedaleko jejich chalupy koupil vlastní. Krajináři jako Rudolf Hanych, František Cína Jelínek nebo Antonín Slavíček tehdy často chodili malovat pohledy z Českého kopce a malý Josef je přitom pozoroval a pak i sám zkoušel malovat.

 

Ve škole mu to šlo tak dobře, že někteří z malířů přesvědčovali jeho rodiče, aby ho dali na nějakou uměleckou školu. Ti však byli proti tomu a jednoznačně trvali na tom, že jejich syn se musí nejprve vyučit nějakému řemeslu. A tak šel Josef Polanský do učení na klempíře a řemeslo dělal prakticky po celý svůj život. V každé volné chvíli však bral do rukou paletu a štětce a jezdil malovat krajinu a lidovou architekturu ve Žďárských vrších.

 

V jeho sbírce najdete ale i obrazy z dalších koutů celé České republiky. Žďárské vrchy mu však učarovaly a dodnes uchovává v paměti slova svého první učitele malíře Miloše Krátkého: Tady nejsou malé kopce, ani velké, je to tak akorát na malování.

 

ZDROJ: ROZHLAS.CZ Autor: Petr Hladík (Příběhy z Vysočiny)

Typ: Malíři Vysočiny

Alternativní produkty

Přihlášení