ZIMA NA ROŽENECKÝCH PASEKÁCH - KOPÁČEK PAVEL

ZIMA NA ROŽENECKÝCH PASEKÁCH - KOPÁČEK PAVEL

 

3990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 26. 4. 2024

Jméno autora: Kopáček Pavel
( 10.5.1923 - 2.5.1996 )

Obraz - Zima na Roženeckých pasekách. Signován a datován vpravo dole - viz foto. Autorem je akademický malíř Pavel Kopáček. V těchto místech malíř Kopáček cítil opravdové srdce Horácka! Osobitý styl malby. Zezadu obrazu je uveden autor, název díla a rok atd. - vše viz foto.

 

Roženecké Paseky

 

Roženecké Paseky se nacházejí v CHKO Žďárské vrchy.

 

Obec vznikla v první polovině 18. století na území pánů Mitrovských. Vykácená paseka již nebyla znovu osázena a dělníci si zde začali stavět své domky. Zpočátku nebyla osada vůbec pojmenována a spadala pod rychtáře v Míchově. Až v roce 1802 se stala samostatnou obcí a dostala název Paseky. V letech 1850-1919 patřily Paseky k Míchovu. V roce 1920 se obec opět osamostatnila a získala do názvu přívlastek Roženecké pro odlišení od dalších obcí stejného jména (Studnické a Jimramovské Paseky). Přívlastek „Roženecké", dříve také „Rožinecké", souvisí se sídlem tehdejšího bystřického panství, které bylo za vlády Mitrovských přeneseno do Dolní Rožínky. K obci patří osady Štarkov a Spálený Dvůr. Od roku 1960 jsou Roženecké Paseky součástí obce Věcov.

 

Roženecké Paseky si dosud zachovaly horský ráz, jednotlivé domky jsou roztroušeny po stráních podél silnice z Nového Města do Jimramova v délce téměř 2 km.

 

Rozměry včetně rámu cca 38 cm x 28 cm, rám je zdobený, místy má otluky. Akvarel na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz byl namalován v roce 1974.

 

Jedná se o kvalitní dílo vyhledávaného malíře, tedy o výbornou investici. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz. Bude ozdobou Vaší sbírky a úžasnou dekorací každého interiéru.

 

Pavel Kopáček

 

* 10. 5. 1923, Nové Město na Moravě (Žďár nad Sázavou)

 

† 2. 5. 1996, Nové Město na Moravě (Žďár nad Sázavou)

 

malíř

 

V letech 1943 až 1945 studoval na Škole umění ve Zlíně u profesora Karla Hofmana a profesora Vincence Makovského. Dále pak pokračoval v letech 1945 až 1950 ve studiu na Akademii výtvarných umění v Praze v krajinářské speciálce profesora Otakara Nejedlého.

 

Po absolutoriu se vrátil na Horácko, které se stalo celoživotním námětem jeho malířského díla. Kromě několika studijních zahraničních cest do Švýcarska, Německa, Rakouska, Polska, Francie a Bulharska trvale žil a tvořil ve svém rodišti.

 

Byl realistickým krajinářem, zejména si oblíbil motiv vysočinských zim. Jeho obrazy se vyznačují výrazným rukopisem, charakteristickou tvarovou a barevnou stylizací, jež se vyznačuje střídmostí. Vedle rozměrných krajinářských olejů se věnoval svěžím květinovým akvarelům a temperám, ale i zátiším. Byl členem Svazu československých výtvarných umělců a Klubu výtvarných umělců Horácka.

 

Dílo Pavla Kopáčka je zastoupeno v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě a v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě.

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1955 Dodatky ke slovníku československých výtvarných umělců, Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, n.p. (SNKLHU), Praha,

 

1993 Malíři Vysočiny (Malý lexikon), Galerie Vysočina, Polička (Svitavy),

 

2001 Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2001 (VI. Kon - Ky), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava (Ostrava-město),

 

2003 Slovník žáků a absolventů zlínské Školy umění a Střední uměleckoprůmyslové školy ve Zlíně a v Uherském Hradišti /1939 - 2003/, Slovácké muzeum, Uherské Hradiště (Uherské Hradiště),

 

2006 Nová encyklopedie českého výtvarného umění (Dodatky), Academia, nakladatelství Akademie věd České republiky, Praha.

 

 

Typ: Malíři Valašska

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení