SLUNEČNÍ HODINY V CHARTRES - TAVÍK FRANTIŠEK ŠIMON

SLUNEČNÍ HODINY V CHARTRES - TAVÍK FRANTIŠEK ŠIMON

 

2790 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Tavík František Šimon
( 13.5.1877 - 19.12.1942 )

Originální signovaný lept - Sluneční hodiny v Chartres. Autorem je akademický malíř a grafik Tavík František Šimon. Signován vpravo dole - viz foto. Datován uprostřed dole - viz foto.

 

Chartres

 

Chartres je historické město ve Francii. Leží na malém skalnatém návrší na levém břehu řeky Eure. Je sídlem biskupství, několika středních škol a pobočky Univerzity Orléans. Katedrála Notre-Dame z konce 12. století patří mezi nejstarší a největší gotické katedrály ve Francii a byla významným poutním místem.

 

Rozměry včetně rámu cca 21 cm x 16 cm. Grafika je adjustována do nového rámu. Lept či suchá jehla na papíře. Celkový stav - viz foto.

 

Grafika je z roku 1921.

 

Pokud chcete kvalitu budete spokojeni. Výborná investice. Bude úžasnou dekorací Vašich prostor.

 

Tavík František Šimon

 

* 13. 5. 1877, Železnice (Jičín)

 

† 19. 12. 1942, Praha

 

malíř, pedagog, grafik, ilustrátor, kurátor, výtvarný publicista

 

V letech 1894–1900 studoval na pražské akademii v ateliéru Maxmiliána Pirnera. V době studií navštívil Bosnu, Dalmácii a Černou Horu, kde vytvořil řadu krajinářských a figurálních studií. Roku 1902 cestoval po Itálii a téhož roku pobýval díky Hlávkovu stipendiu v Paříži. Po delším čase stráveném v rybářské vsi Onival v Normandii (kde se seznámil s Františkem Kupkou) cestoval přes Belgii do Londýna.

 

Po návratu působil v Čechách pouze do roku 1904, kdy se rozhodl pro delší pobyt v Paříži. Před první světovou válkou vystavoval s úspěchem v Londýně, Chicagu a New Yorku. Roku 1914 po vypuknutí války byl nucen k návratu do Prahy. Roku 1924 cestoval opět po Itálii a v roce 1926 absolvoval cestu kolem světa (Japonsko, Čína, Indie, Cejlon), kterou důkladně popsal v knize Listy z cesty kolem světa. Své poznatky z oblasti grafických technik publikoval v Příručce umělce–grafika (1921) a brožuře Dřevoryt (1927). Pravidelně přispíval do časopisu Hollar.

 

V roce 1928 byl jmenován profesorem na pražské akademii. Byl členem Akademie věd a umění, Kuratoria Moderní galerie, francouzskou vládou byl vyznamenán rytířským řádem čestné legie. Stal se spoluzakladatelem a prvním předsedou S.Č.U.G. Hollar, v letech 1898–1934 byl členem SVU Mánes a od roku 1910 také Royal Society of Printers and Etchers v Londýně.

Alternativní produkty

Přihlášení