STARÝ NYMBURK - DRAHOVZAL JAROSLAV

STARÝ NYMBURK - DRAHOVZAL JAROSLAV

 

4990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Drahovzal Jaroslav
( 12.5.1893 - 16.2.1973 )

Obraz - Starý Nymburk. Autorem je malíř Jaroslav Drahovzal. Signován vpravo dole - viz foto. Zezadu obrazu je uveden název díla, jméno autora a technika - vše viz foto.

 

Nymburk

 

Královské město Nymburk vděčí za své založení Přemyslu Otakaru II. a to roku 1275.

 

Název Nymburk je odvozen od slova Neuburg a byl původně osídlen německými a holandskými osadníky, kteří se však v průběhu staletí asimilovali mezi přicházející český živel. Podle Hájkovy kroniky se Nymburk dříve jmenoval Svinibrod, a to z důvodu, že se zde na druhé části, dnes za Labem, pásly svině. Český jazyk převládl nad německým jazykem až v 15. století po husitských válkách.


Král uložil lokátorovi Konrádovi, aby vyměřil a zřídil město Nymburk. Samotné založení bylo však pravděpodobně dokončeno až za vlády krále Václava II. Za Václava II. došlo též k výstavbě gotického chrámu sv. Mikuláše (dnes kostel svatého Jiljí) a dominikánského kláštera. Město bylo obehnáno hradbami z pálených cihel s asi padesáti věžemi a dvěma obrannými příkopy napájenými z Labe.

 

Rozměry včetně rámu cca 64 cm x 52 cm, rám je úzký, místy má otluky. Pastel na kartonu. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz byl nakreslen odhadem v letech 1930-50.

 

Jedná se o kvalitní dílo ceněného mlíře. Bude perfektní dekorací Vašich prostor.

 

Drahovzal Jaroslav

 

* 12.5.1893 Němčice (Kolín)

 

+ 16.2.1973 Nymburk

 

malířství

 

Působil jako malíř v Nymburce. Soukromě se učil u profesora Jaroslava Kutmana. V krajinomalbě se zaměřuje zejména na zachycení atmosféry krajiny s vodními plochami. Maluje krajiny z Polabí a Železných hor i květinová zátiší. Účastnil se mnoha výstav ve východních i severních Čechách.

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (I. díl; A - K),

1998, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1998 (II. D - G).

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení