VESNIČKA POD BESKYDY - DRHA JOSEF GRUBER

VESNIČKA POD BESKYDY - DRHA JOSEF GRUBER

 

10990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 2. 12. 2021

Jméno autora: Drha Josef
( 3.3.1912 - 22.12.2009 )

Obraz - Vesnička pod Beskydy. Autorem je malíř a grafik Josef Drha ( J. D. Gruber ). Signován vpravo dole - viz foto.

 

Rozměry včetně rámu cca 66 cm x 53 cm, rám je zdobený, mohutný, místy má otluky. Olej na kartonu. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz byl namalován odhadem v letech 1950-70.

 

Pokud chcete kvalitu, budete spokojeni. Výborná investice do umění, dílo takto kvalitního malíře bude zřejmě časem stále stoupat na ceně. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz.

 

Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací každého prostoru.

 

Drha Josef

 

* 3.3.1912 Zábřeh, Ostrava

 

+ 22.12.2009

 

grafik, malíř

 

Josef Drha, vlastním jménem Josef Deingruber, se narodil 3. března 1912 v Ostravě-Hulvákách jako třetí ze šesti dětí.

 

Josefův otec František pracoval jako zámečník, matka vedla domácnost a starala se o rodinu; dělnické prostředí, ve kterém chlapec vyrůstal, mu však nezabránilo najít si cestu ke kreslení a později k malování.I přes vrozené zrakové postižení - viděl jen na levé oko - byla jeho touha po malbě obrazů natolik silná, že se výtvarná tvorba stala jeho celoživotním posláním.Po absolvování obecné a následně čtyřtřídné měšťanské školy se Josef Deingruber vyučil malířem pokojů. Tomuto zaměstnání se však věnoval jen krátce.

 

V nejisté době třicátých let (1930–1936) navštěvoval Masarykovu vyšší lidovou univerzitu a poté bral soukromé hodiny krajinomalby u Viléma Wünscheho a aktu u Jana Obšila. Svá studia završil roku 1945.

 

V téže době – v letech 1935–1947 je již Deingruber zaměstnán jako jeden ze čtyř malířů v ateliéru Antonína Jemelky, který zhotovuje obrazy na zakázku pro širokou veřejnost.

 

Už tehdy své obrazy signoval J. D. Gruber. Hledání osobitého přístupu k umění ho v roce 1946 přivedlo k další, tentokrát již definitivní změně umělcova jména, z Josefa Deingrubera se stal Josef Drha.

 

Po druhé světové válce se Drha intenzivně věnuje malbě. V roce 1947 se stává členem Sdružení výtvarných umělců moravských v Moravské Ostravě a o dva roky později je jeho tvorba poprvé prezentována na výstavě (společné s Augustýnem Handzelem) v Domě osvěty v Hrabůvce. S postupem času se jeho plátna objevují ve výstavních síních celého kraje, v roce 1949 je má možnost zhlédnout i pražské publikum na kolektivní výstavě s názvem Výtvarník mezi horníky. Na uspořádání samostatné výstavy si však Drha musí počkat až do roku 1954, kdy je slavnostně uveden v galerii Dílo v rodné Ostravě.

 

Obrazy Josefa Drhy pronikají i za hranice tehdejšího Československa. V roce 1962 vystavuje v Katovicích, později např. ve Volgogradu, Drážďanech či Paříži.

 

Drhovo dílo charakterizují výjevy z Beskyd a také Slezska, jako krajinář zachytil při svých cestách motivy východočeské a jihočeské krajiny, ale i mnohé motivy slovenské krajiny např. Tater. Věnoval se však i tématu ostravské industrializace a její přítomnosti ve všednodennosti regionu. Známé jsou například jeho malby s vyobrazením kostela sv. Kateřiny v Ostravě Hrabové nebo obrazy obyčejných lidí při práci na poli. Autorova všestranná tvůrčí osobnost se nebránila ani malbě zátiší a aktů. Od samých počátků své umělecké dráhy se věnoval sakrální nástěnné malbě. Již v roce 1945 se spolupodílel (s Janem Obšilem) na výzdobě kostela v Bělotíně, následovaly práce v Březové, Dětmarovicích (1957) a ve Svinově (1957). Bývalou klášterní kapli, která je dnes sídlem rektorátu Ostravské univerzity, zdobí jeho nástěnná malba s názvem České nebe. Převážnou část jeho díla představuje olejomalba, avšak v širokém repertoáru Josefa Drhy můžeme najít i nejednu grafiku.

 

V roce 1952 byl vyznamenán svým rodným městem Cenou města Ostravy za malířské dílo. Místní Galerie výtvarného umění také vlastní velkou část Drhových obrazů – jeho plátna však můžeme najít i ve sbírkách Národní galerie v Praze nebo Východočeské galerie v Pardubicích.

 

Josef Drha zemřel v kruhu svých nejbližších 22. prosince 2009, v požehnaném věku devadesáti sedmi let.

 

ZDROJ: http://www.josefdrha.com

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1955, Dodatky ke slovníku československých výtvarných umělců,

1995, Signatury českých a slovenských výtvarných umělců,

1984, Seznam výtvarných umělců evidovaných při Českém fondu výtvarných umění,

1998, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1998 (II. D - G).

Typ: Malíři Valašska

Alternativní produkty

Přihlášení