SLUNEČNICE - DRHA JOSEF

SLUNEČNICE - DRHA JOSEF

 

10990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 20. 6. 2024

Jméno autora: Drha Josef
( 3.3.1912 - 22.12.2009 )

 

 

OBRAZ - SLUNEČNICE. AUTOREM JE VYHLEDÁVANÝ MALÍŘ JOSEF DRHA. OBRAZ JE SIGNOVÁN VPRAVO DOLE - VIZ FOTO. ÚŽASNÁ VOLBA BAREV, ZCELA TYPICKÝ STYL MALBY A CELKOVĚ POHODOVÝ DOJEM.

 

 

ROZMĚRY RÁMU ÚCTYHODNÝCH CCA 110 CM X 45 CM, RÁM JE PŮVODNÍ, ZDOBENÝ, MÁ HODNĚ OTLUKŮ. OLEJ NA DESCE. CELKOVÝ STAV - VIZ FOTO.


OBRAZ BYL NAMALOVÁN ODHADEM V LETECH 1950-70.

 

 

JEDNÁ SE O VELMI KVALITNÍ DÍLO SBÍRANÉHO AUTORA, TEDY I O VÝBORNOU INVESTICI.

 


ZA ORIGINALITU DÍLA PLNĚ RUČÍM VRÁCENÍM PENĚZ. BUDE PERLOU VE VAŠÍ SBÍRCE A ÚŽASNOU DEKORACÍ VAŠICH PROSTOR.

 

 

 

 

Drha Josef
 

 

 

* 3.3.1912 Zábřeh, Ostrava

 

 


+ 22.12.2009

 


grafik, malíř

 Josef Drha, vlastním jménem Josef Deingruber, se narodil 3. března 1912 v Ostravě-Hulvákách jako třetí ze šesti dětí.

Josefův otec František pracoval jako zámečník, matka vedla domácnost a starala se o rodinu; dělnické prostředí, ve kterém chlapec vyrůstal, mu však nezabránilo najít si cestu ke kreslení a později k malování.

I přes vrozené zrakové postižení - viděl jen na levé oko - byla jeho touha po malbě obrazů natolik silná, že se výtvarná tvorba stala jeho celoživotním posláním.

Po absolvování obecné a následně čtyřtřídné měšťanské školy se Josef Deingruber vyučil malířem pokojů. Tomuto zaměstnání se však věnoval jen krátce.

V nejisté době třicátých let (1930–1936) navštěvoval Masarykovu vyšší lidovou univerzitu a poté bral soukromé hodiny krajinomalby u Viléma Wünscheho a aktu u Jana Obšila. Svá studia završil roku 1945.

V téže době – v letech 1935–1947 je již Deingruber zaměstnán jako jeden ze čtyř malířů v ateliéru Antonína Jemelky, který zhotovuje obrazy na zakázku pro širokou veřejnost.

Už tehdy své obrazy signoval J. D. Gruber. Hledání osobitého přístupu k umění ho v roce 1946 přivedlo k další, tentokrát již definitivní změně umělcova jména, z Josefa Deingrubera se stal Josef Drha.

Po druhé světové válce se Drha intenzivně věnuje malbě. V roce 1947 se stává členem Sdružení výtvarných umělců moravských v Moravské Ostravě a o dva roky později je jeho tvorba poprvé prezentována na výstavě (společné s Augustýnem Handzelem) v Domě osvěty v Hrabůvce. S postupem času se jeho plátna objevují ve výstavních síních celého kraje, v roce 1949 je má možnost zhlédnout i pražské publikum na kolektivní výstavě s názvem Výtvarník mezi horníky. Na uspořádání samostatné výstavy si však Drha musí počkat až do roku 1954, kdy je slavnostně uveden v galerii Dílo v rodné Ostravě.

Obrazy Josefa Drhy pronikají i za hranice tehdejšího Československa. V roce 1962 vystavuje v Katovicích, později např. ve Volgogradu, Drážďanech či Paříži.

Drhovo dílo charakterizují výjevy z Beskyd a také Slezska, jako krajinář zachytil při svých cestách motivy východočeské a jihočeské krajiny, ale i mnohé motivy slovenské krajiny např. Tater. Věnoval se však i tématu ostravské industrializace a její přítomnosti ve všednodennosti regionu. Známé jsou například jeho malby s vyobrazením kostela sv. Kateřiny v Ostravě Hrabové nebo obrazy obyčejných lidí při práci na poli. Autorova všestranná tvůrčí osobnost se nebránila ani malbě zátiší a aktů. Od samých počátků své umělecké dráhy se věnoval sakrální nástěnné malbě. Již v roce 1945 se spolupodílel (s Janem Obšilem) na výzdobě kostela v Bělotíně, následovaly práce v Březové, Dětmarovicích (1957) a ve Svinově (1957). Bývalou klášterní kapli, která je dnes sídlem rektorátu Ostravské univerzity, zdobí jeho nástěnná malba s názvem České nebe. Převážnou část jeho díla představuje olejomalba, avšak v širokém repertoáru Josefa Drhy můžeme najít i nejednu grafiku.

V roce 1952 byl vyznamenán svým rodným městem Cenou města Ostravy za malířské dílo. Místní Galerie výtvarného umění také vlastní velkou část Drhových obrazů – jeho plátna však můžeme najít i ve sbírkách Národní galerie v Praze nebo Východočeské galerie v Pardubicích.

Josef Drha zemřel v kruhu svých nejbližších 22. prosince 2009, v požehnaném věku devadesáti sedmi let.

ZDROJ: http://www.josefdrha.com
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:


1955, Dodatky ke slovníku československých výtvarných umělců,

1995, Signatury českých a slovenských výtvarných umělců,

1984, Seznam výtvarných umělců evidovaných při Českém fondu výtvarných umění,

1998, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1998 (II. D - G). 

Jméno autora: Drha Josef ( 3.3.1912 - 22.12.2009 )

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení