KAPLE NA RADHOŠTI - HAJDUČEK ADOLF

KAPLE NA RADHOŠTI - HAJDUČEK ADOLF

 

5990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Hajduček Adolf
( 14.8.1911 - 2.6.1971 )

Obraz - Kaple na Radhošti. Signován vlevo dole - viz foto. Autorem je vyhledávaný malíř Adolf Hajduček. Obraz utváří famózní impresionistický pohled na krajinu - viz foto. Zezadu obrazu je štítek s názvem obrazu - viz foto.

 

Kaple sv. Cyrila a Metoděje

 

Kaple sv. Cyrila a Metoděje dostavěná roku 1898 je dominanta dotvářející siluetu hory Radhošť. Spolu s nedalekou sochou pohanského boha Radegasta dnes symbolizuje náboženský vývoj smýšlení tohoto kraje. Podle pověsti stál na tomto místě již za misijních dob patronů této kaple - tj. již v 9. století z jejich iniciativy prvý kříž. Prokazatelný je však až dřevěný kříž z roku 1735, který se stal základem pro konání prvých poutí. Nynější kamenný kříž před vchodem do kaple s nově pozlacenou sochou ukřižovaného Krista pochází z roku 1808.

 

Projekt navrhl kroměřížský architekt Skibiňský. Symbolickým prvkem jednolodní stavby se stala kupole připomínající byzantský původ patronů.

 

Rozměry včetně rámu cca 52 cm x 41 cm, rám je mohutný, zdobený, místy má otluky. Olej na kartonu. Typický pastózní styl malby nanášený na podklad špachtlí. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz byl namalován odhadem v letech 1940-1960.

 

Bude perlou ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací každého prostoru.

 

Výborná investice do umění. Dílo takto kvalitního malíře bude časem stále stoupat na ceně. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz.

 

Hajduček Adolf

 

* 14.8.1911 Ostrava (Ostrava-město)

 

+ 2.6.1971 Frýdlant nad Ostravicí (Frýdek-Místek)

 

malířství

 

Věnoval se krajinomalbě, zátiší a portrétu. Do roku 1956 se námětově zabývá prostředím ostravských hornických kolonii a průmyslových oblastí. Od roku 1956 žil a tvořil ve Frýdlantu nad Orlicí a zabývá se zejména krajinomalbou. Hlavním motivem tvorby Adolfa Hajdučka jsou Beskydy, proto je nazýván malířem Beskyd.

 

Vystavoval v letech 1945-1957 v Ostravě a od roku 1957 ve Frýdlantu nad Orlicí. Má naprosto typický pastózní styl malby, kterou nanášel na podklad špachtlí.

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1999, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1999 (III. H).

Typ: Malíři Valašska

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení