PARDUBICE KOSTELNÍ ULICE - KAREL OLDŘICH

PARDUBICE KOSTELNÍ ULICE - KAREL OLDŘICH

 

4990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 2. 5. 2024

Jméno autora: Karel Oldřich
( 19.4.1912 - 16.2.1990 )

 

Obraz - Pardubice - Kostelní ulice. Signován a datován vpravo dole - viz foto. Název díla vlevo dole - viz foto. Autorem je malíř a grafik Karel Oldřich.

 

Pardubice Kostelní ulice

 

Jedna z nejkrásnějších historických uliček východočeských pardubic tvoří páteřní část spojnice centra zdejšího Starého Města s areálem pernštejnského zámku. Kostelní ulice, jejíž název poukazuje na sousedství chrámu sv. Bartoloměje, vytváří oblouk s ulicí Bartolomějskou, což vedlo odborníky k domněnce, že tudy vedla středověká cesta z Chrudimi na Hradec Králové a že právě toto místo bylo skutečným „základním kamenem nových Pardubic".

 

Půvabnou úzkou uličku dnes charakterizují hlavně cenné – a památkově chráněné - goticko-renesanční domy a rozpěrné oblouky zvané prampouchy, ale původně si ji lidé pamatovali zejména díky nedaleké budově Masných krámů a příčného křídla fary s průjezdem do farního dvora. Masné krámy byly strženy v roce 1883, farní příčné křídlo pak roku 1895. Tím také vznikla nová část Kostelní ulice, která pardubické Staré Město otevřela ve směru západním.

 

Kostelní ulice měla ve své dlouhé historii, pochopitelně, několik názvů. Například se jí - podle kláštera německých minoritů - říkalo Ulice proti německému kostelu, nebo Ulice ke klášteru.

 

Rozměry včetně rámu cca 55 cm x 43 cm. Rám je úzký, místy má otluky. Kombinovaná technika - perokresba a kvaš či lavírovaná tuš na papíře. (Lavírovaná kresba je jednou z kombinovaných technik. Lavírování znamená rozmývat nanesenou barvu. Za kresbu bývá někdy považovaná i kresba štětcem a černou barvou či černými nebo hnědými odstíny, nemůžeme jít do detailů, vytváříme spíše dojem a náladu.) Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz je z roku 1951.

 

Pokud chcete kvalitu, budete spokojeni. Jedná se o kvalitní dílo sbíraného autora, tedy i o dobrou investici. Originalitu díla plně garantuji vrácením peněz. Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací Vašich prostor.

   

Karel Oldřich

 

* 19.4.1912 Pardubice

 

+ 16.2.1990 Pardubice

 

malířství, grafika, pedagogika

 

- byl členem - Český fond výtvarných umění (ČFVU)

 

- byl členem krajské organizace SČVU v Hradci Králové

 

Po maturitě na pardubické reálce studoval na Českém vysokém učení technickém v Praze profesuru výtvarné výchovy u profesorů Oldřicha Blažíčka, Cyrila Boudy a Karla Pokorného. Po absolutoriu působil celá léta jako výtvarný pedagog na středních školách a posléze jako asistent na katedře výtvarné výchovy pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Svůj život rozděloval mezi pedagogickou práci a mezi vlastní uměleckou tvorbu.

 

Jeho nejmilejším žánrem byla krajinomalba, olej a pastel. V tomto druhu malby dosahoval mimořádného mistrovství jak v hledání námětů, tak v jejich řešení. Znal anatomii krajiny, snadno zachycoval její osvětlení i stíny. V této činnosti byl vzorným následovníkem svých předchůdců Slavíčka, Průchy, Kavana a dalších, kteří mistrovsky ztvárnili ve svých obrazech kraj Vysočiny, on pak byl jejich pokračovatelem. Právě Vysočina, Polabí, Pardubice a Orlické hory byly jeho největší láskou. Profesor Karel jako umělec byl rutinovaný a všestranný malíř, ovládající všechny malířské techniky. Nakreslil mnoho lavírovaných kreseb, vytvořil hodně barevných litografií, leptů, suchých jehel a rytin. V litografii vytvořil (kromě několika vícebarevných listů Pardubic a Kunětické hory) přes 250 barevných exlibris. V leptu vydal soubor "Pardubice" (20 volných listů o rozměru 24x32 cm). Vydal asi pět drobných publikací "Ze starých Pardubic", které sám provedl v litografii nebo kamenorytině. Vydal i litografické pohlednice Pardubic a vytvořil mnoho novoročenek, většinou s náměty Kunětické hory a Pardubic. Okresní osvětová rada v Pardubicích v roce 1947 vydala "Výbor z díla básníka J.J.Langra", který ilustroval.

 

Oldřich Karel se věnoval i umělecko-průmyslové tvorbě. Tvořil zpočátku drobnou keramiku, později i velké plastiky a stavební keramiku pro výzdobu fasád domů. Kolem roku 1960 se věnoval i použití umělých hmot ve výtvarnictví. V Pardubicích měl výstavu "Nové hmoty ve výtvarném projevu", kde navrhoval plastiky pro stavebnictví, bytové doplňky a dětské hračky sloužící pro ortopedické účely a nápravný tělocvik.

 

Své obrazy Oldřich Karel vystavoval v různých městech, např. v Praze, Chrudimi, Hradci Králové, v Čáslavi, Poděbradech, Teplicích a nejméně 14 výstav měl v Pardubicích, vystavoval také v zahraničí například v Holandsku (Tsjechoslowaakse grafici, Museum van het Boek, Den Haag).

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1983, Výtvarní umělci jihovýchodních Čech (Stručný přehled životopisných dat malířů, sochařů a grafiků Jihovýchodních Čech. Rodáků i těch, kteří zde kratší či delší dobu žili nebo zde hledali náměty a inspiraci pro svojí tvorbu.), Východočeská galerie v Pardubicích, Pardubice

1984, Seznam výtvarných umělců evidovaných při Českém fondu výtvarných umění,

1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (I. díl; A - K),

1993, Malíři Vysočiny (Malý lexikon),

1995, Signatury českých a slovenských výtvarných umělců,

1996, Malíři Orlicka a Podorlicka (Malý lexikon),

2000, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2001 (V. Ka - Kom),

2000, Vencl Slavomil , 5/ Tvůrci českého exlibris, České exlibris. Historie a současnost, ?, ?, 2000,32-130

2012, Vencl Slavomil , České grafické novoročenky / Czech New Year print (Minulost a současnost), Nová tiskárna Pelhřimov, spol. s.r.o., Pelhřimov

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení