SNOPY POD KUNĚTICKOU HOROU - KAREL OLDŘICH

SNOPY POD KUNĚTICKOU HOROU - KAREL OLDŘICH

 

2483 Kč

3820 Kč Sleva 1337 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Karel Oldřich
( 19.4.1912 - 16.2.1990 )

 

 

ORIGINÁLNÍ VELKÁ SIGNOVANÁ LITOGRAFIE - SNOPY POD KUNĚTICKOU HOROU. (V DÁLI NA KOPCI HRAD KUNĚTICKÁ HORA) AUTOREM JE KVALITNÍ MALÍŘ OLDŘICH KAREL. SIGNOVÁNA A DATOVÁNA VPRAVO DOLE - VIZ FOTO. ČÍSLOVÁNA 42/50 VLEVO DOLE - VIZ FOTO - ČILI HODNĚ NÍZKÝ CELKOVÝ NÁKLAD.

 ROZMĚRY VČETNĚ RÁMU CCA 75 CM X 61 CM, RÁM JE ZDOBENÝ, HLUBOKÝ, MÍSTY MÁ OTLUKY. OBRAZ JE ZASKLENÝ. CELKOVÝ STAV - VIZ FOTO, NA FOTKÁCH JSOU MÍSTY ODLESKY OD BLESKU.

 OBRAZ JE Z ROKU 1945. JEDNÁ SE O VYHLEDÁVANÉHO A CENĚNÉHO MALÍŘE, TEDY O VÝBORNOU INVESTICI, ORIGINALITU DÍLA PLNĚ ZARUČUJI VRÁCENÍM PENĚZ. BUDE PERLOU VE VAŠÍ SBÍRCE A ÚŽASNOU DEKORACÍ KAŽDÉHO PROSTORU.
 

 

 

 

Karel Oldřich

 


* 19.4.1912 Pardubice

 

+ 16.2.1990 Pardubice


malířství, grafika, pedagogika

 

 

- byl členem - Český fond výtvarných umění (ČFVU)

 

- byl členem krajské organizace SČVU v Hradci Králové
 

 

Po maturitě na pardubické reálce studoval na Českém vysokém učení tech­nickém v Praze profesuru výtvarné vý­chovy u profesorů Oldřicha Blažíčka, Cyrila Boudy a Karla Pokorného. Po ab­solutoriu působil celá léta jako výtvarný pedagog na středních školách a posléze jako asistent na katedře výtvarné výchovy pedagogické fakulty Univer­zity Karlovy v Hradci Králové. Svůj ži­vot rozděloval mezi pedagogickou práci a mezi vlastní uměleckou tvorbu.

 

Jeho nejmilejším žánrem byla krajinomalba, olej a pastel. V tomto druhu malby dosahoval mimořádného mistrovství jak v hledání námětů, tak v jejich řešení. Znal anatomii krajiny, snadno zachycoval její osvětlení i stíny. V této činnosti byl vzorným následovníkem svých předchůdců Slavíčka, Průchy, Kavana a dalších, kteří mistrovsky ztvárnili ve svých obrazech kraj Vysočiny, on pak byl jejich pokračovatelem. Právě Vysočina, Polabí, Pardubice a Orlické hory byly jeho největší láskou. Profesor Karel jako umělec byl rutinovaný a všestranný malíř, ovládající všechny malířské techniky. Nakreslil mnoho lavírova­ných kreseb, vytvořil hodně barevných litografií, leptů, suchých jehel a rytin. V litografii vytvo­řil (kromě několika vícebarevných listů Pardubic a Kunětické hory) přes 250 barevných exlibris. V leptu vydal soubor "Pardubice" (20 volných listů o rozměru 24x32 cm). Vydal asi pět drobných publi­kací "Ze starých Pardubic", které sám provedl v litografii ne­bo kamenorytině. Vydal i litografické pohlednice Pardubic a vy­tvořil mnoho novoročenek, většinou s náměty Kunětické hory a Pardubic. Okresní osvětová rada v Pardubicích v roce 1947 vydala "Výbor z díla básníka J.J.Langra", který ilustroval.

 

Oldřich Karel se věnoval i umělecko-průmyslové tvorbě. Tvořil zpočátku drobnou keramiku, později i velké plastiky a stavební keramiku pro výzdobu fasád domů. Kolem roku 1960 se věnoval i použití umělých hmot ve výtvarnictví. V Pardubicích měl výstavu "Nové hmoty ve výtvarném projevu", kde navrhoval plastiky pro stavebnictví, bytové doplňky a dětské hračky slou­žící pro ortopedické účely a nápravný tělocvik.

 

Své obrazy Oldřich Karel vystavoval v různých městech, např. v Praze, Chrudimi, Hradci Králové, v Čáslavi, Poděbradech, Teplicích a nejméně 14 výstav měl v Pardubicích, vystavoval také v zahraničí například v Holandsku (Tsjechoslowaakse grafici, Museum van het Boek, Den Haag).

 

 

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

 

1983, Výtvarní umělci jihovýchodních Čech (Stručný přehled životopisných dat malířů, sochařů a grafiků Jihovýchodních Čech. Rodáků i těch, kteří zde kratší či delší dobu žili nebo zde hledali náměty a inspiraci pro svojí tvorbu.), Východočeská galerie v Pardubicích, Pardubice

 

1984, Seznam výtvarných umělců evidovaných při Českém fondu výtvarných umění,

 

1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (I. díl; A - K),

 

1993, Malíři Vysočiny (Malý lexikon),

 

1995, Signatury českých a slovenských výtvarných umělců,

 

1996, Malíři Orlicka a Podorlicka (Malý lexikon),

 

2000, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2001 (V. Ka - Kom),

 

2000, Vencl Slavomil , 5/ Tvůrci českého exlibris, České exlibris. Historie a současnost, ?, ?, 2000,32-130

 

2012, Vencl Slavomil , České grafické novoročenky / Czech New Year print (Minulost a současnost), Nová tiskárna Pelhřimov, spol. s.r.o., Pelhřimov

Jméno autora: Karel Oldřich ( 19.4.1912 - 16.2.1990 )
Typ: Malíři Vysočiny

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení