MOŘSKÝ PŘÍBOJ - ČESAL JAN

MOŘSKÝ PŘÍBOJ - ČESAL JAN

 

5990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 30. 7. 2024

Jméno autora: Česal Jan
( 15.5.1890 - 25.8.1961 )

Obraz - Mořský příboj. Autorem je malíř Jan Česal. Signován vlevo dole - viz foto.

 

Rozměry včetně rámu cca 44 cm x 36 cm. Rám je zdobený, místy má otluky - viz foto. Olej na kartonu. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz byl namalován přibližně v letech 1920-40.

 

Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací každého prostoru.

 

Jan Česal

 

* 15. 5. 1890, Kutná Hora

 

† 25. 8. 1961, Kutná Hora

 

loutkář, návrhář hraček, malíř

 

Vyučen lakýrníkem. Absolvent Uměleckoprůmyslové školy v Praze. Po studiu narukoval do války. Byl dvakrát ženatý, s první manželkou Kristýnou se rozvedl, druhá manželka Zdeňka se podobně jako její manžel zabývala výrobou loutek a kostýmů pro ně. Se Zdeňkou měl dvě děti - Jaromíra a Zdeňku Jeho manželka Zdeňka obdržela v roce 1944 koncesi na výrobu uměleckých loutek a Jan začal vyrábět marionety vysoké 25 centimetrů. Vymodeloval je, udělal formy a odléval. Hlavy, ruce a nohy zhotovoval sám, těla si nechal řezat u truhláře. Loutky oblékala jeho manželka.

 

Majitel ateliéru v Kutné Hoře. Delší dobu pracoval také na Moravě a na Slovensku. Maloval zejména zátiší, květiny a akty. V r. 1951 restauroval v kostele v Sedlci u Kutné Hory olej Petra Brandla. Jeden obraz pro tentýž chrám sám namaloval. - Vyráběl loutky, maloval dekorace a kulisy pro ochotnická divadla, např. divadlo v Červených Pečkách. Autor opony pro Trnávku,

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

2005 Encyklopedie výtvarníků loutkového divadla v českých zemích a na Slovensku od vystopovatelné minulosti do roku 1950 (A - L), Nakladatelství Nucleus, Hradec Králové.

 

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení