SUTOMORE JADERSKÉ MOŘE - VETEŠNÍK JIŘÍ

SUTOMORE JADERSKÉ MOŘE - VETEŠNÍK JIŘÍ

 

3990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Vetešník Jiří
( 06.08.1928 - 17.08.2010 )

Obraz - Sutomore Jaderské moře. Signován a datován vpravo dole - viz foto. Autorem je malíř Jiří Vetešník. Zezadu obrazu je uveden autor, název díla a rok - viz foto.

 

Rozměry včetně rámu cca 40 cm x 20 cm. Rám je zdobený, místy má otluky - viz foto. Olej na kartonu. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz byl namalován v roce 1989.

 

Bude perfektní dekorací každého prostoru.

 

Vetešník Jiří

 

Narození: 06.08.1928 Dolní Bousov

 

Úmrtí: 17.08.2010 Městec Králové

 

výtvarník, malíř, restaurátor, stavitel

 

Místo působení: Mladá Boleslav, Nymburk, Praha

 

Absolvent oboru architektury na Vyšší stavební škole v Mladé Boleslavi a dálkového studia Dekorativního umění u prof. Masáka v Praze. Malířství studoval soukromě u prof. Maška a O. Homolky. Od roku 1951 pracoval jako stavitel na Městském národním výboru v Nymburce. V roce 1968 z politických důvodů propuštěn. Dva roky zaměstnán na Krajském investorském útvaru v Praze. V letech 1970-1988 opět pracoval jako vedoucí stavebního odboru na nymburském národním výboru. Podílel se na výstavbě sídliště, obytných domů, plaveckého bazénu a rekonstrukci Hálkova městského divadla.

 

Spolupracoval s akademickým malířem Hanušem Bohmanem na restaurování lunetového obrazu Alfonse Muchy Podání Nymburka L.P. 1421 Bohu a Pražanům (instalován na železnou oponu Hálkova městského divadla). Inspiraci ke své tvorbě nacházel na Nymbursku, v Polabí, Českém ráji a v Krkonoších. V roce 1975 vystavoval v Nymburce obrazy, které zachycovaly krásy historických staveb a Polabí. Vystavoval i v dalších městech v Čechách, ale také například v Jugoslávii.

 

Sutomore

 

Sutomore je malé pobřežní město v Černé Hoře. Administrativně je součástí opštiny Bar. Má kolem 3000 obyvatel. Dříve se na jeho území nalézala rybářská vesnice Spič.

 

Sutomore leží v severní části malého Barského zálivu. Terén přímo v centru je téměř rovný, vysoké hory se zdvihají o několik set metrů dále od města. Těm dominuje zejména vrchol Sutorman (805 m). Právě vysoké hory chrání Sutomore od nepříznivých klimatických vlivů z vnitrozemí. V okolí městečka je bujná středomořská vegetace, zejména přízemní trnité keře a cypřiše.

 

Sutomore je jedním z hlavních turistických cílů na východním pobřeží Jaderského moře. Známá a oblíbená je zejména hlavní, oblázková pláž, která lemuje pobřežní promenádu v centru. Je 1 300 metrů dlouhá a na jihu ji zakončuje poloostrov Ratac s benediktinským klášterem Panny Marie Ratacké, který byl postaven v 11. století, avšak v 16. století jej vyplenili Turci a za 2. sv. války byl přebudován na pevnost. Další starou církevní památkou je kostel sv. Tekly pocházející již z 8. století. Byl však mnohokrát přestavován a jeho současný vzhled je z 19. století. Jeho hlavní zajímavostí je dvojí oltář jak pro pravoslavné, tak pro katolíky. Ve městě se také nacházejí zbytky turecké pevnosti Tabija. Během léta je v Sutomore dva až třikrát více turistů než místních obyvatel.

 

 

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení