AKT ČERNOVLASÉ DÍVKY - BRUKNER JAN

AKT ČERNOVLASÉ DÍVKY - BRUKNER JAN

 

29990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 27. 5. 2024

Jméno autora: Brukner Jan
( 3.5.1906 - 31.1.1969 )

Obraz - Akt černovlasé dívky. Autorem je malíř Jan Brukner. Signován a datován vpravo dole - viz foto. Expresionistický styl malby, ladné křivky. Obraz galerijní kvality a velikosti, navíc na plátně. Jeden z největších obrazů, který jsem od tohoto malíře viděl v prodeji. Na první pohled je vidět, že Jan Brukner si dal na tomto obraze záležet, jedná se o velmi kvalitní dílo.

 

Rozměry včetně rámu úctyhodných cca 110 cm x 72 cm, rám je mohutný, zdobený, místy má otluky. Olej na plátně. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz byl namalován v roce 1935.

 

Pokud chcete kvalitu, budete spokojeni. Výborná investice do umění, dílo takto kvalitního malíře bude zřejmě časem stále stoupat na ceně. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz.

 

Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací každého prostoru.

 

Brukner Jan

 

* 3.5.1906 Havlíčkova Borová (Havlíčkův Brod)

 

+ 31.1.1969 Brno (Brno-město)

 

pedagog, malíř

 

Studium - 1925–1930 Uměleckoprůmyslová škola v Praze, Akademie výtvarných umění v Praze.

 

1941–1969 vedoucí oddělení grafiky na Škole uměleckých řemesel v Brně. Roku 1941 nastoupil jako pedagog na ŠUŘ v Brně. Měl již za sebou značnou uměleckou činnost v Chrudimi.

 

Doba od roku 1941 do května 1944 (kdy byl zatčen pro ilegální činnost) patřila umělecky k nejplodnějším obdobím jeho života. Prošel několika věznicemi a koncentračními tábory.

 

Po svém návratu v roce 1945 pokračoval v Brně v pedagogické práci na ŠUŘ a rychle zpracovával své dojmy z koncentráků.

 

Od roku 1946 byla Bruknerova činnost velmi intenzivní, vedl speciálku propagační grafiky na ŠUŘ, přičemž vytvořil mnoho plakátů, navrhl obálky na knihy, značky pro podniky a hlavičky v řadě nových vznikajících časopisů. V této době vedle užité grafiky namaloval celou řadu akvarelů průmyslového Brna.

 

Dostal se mezi kolektiv výtvarníků školy, z nichž většina hrála významnou roli v brněnském kulturním životě, jako např. František Süsser, František Malý, Petr Dillinger, Zdeněk Rossmann, ředitel ŠUŘ Josef Vydra, vedoucí speciálky dekorativní kresby prof. Emanuel Hrbek, Jaroslav Král, František Kaláb a další.

 

Brněnské veřejnosti byl znám coby grafik, vynikající odborník na písmo a typografii, úspěšný propagační výtvarník a především jako pečlivý a svědomitý pedagog.

 

ZDROJ: Encyklopedie.brna.cz

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1983, Výtvarní umělci jihovýchodních Čech (Stručný přehled životopisných dat malířů, sochařů a grafiků Jihovýchodních Čech. Rodáků i těch, kteří zde kratší či delší dobu žili nebo zde hledali náměty a inspiraci pro svojí tvorbu.),

1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (I. díl; A - K),

1995, Signatury českých a slovenských výtvarných umělců,

1998, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1997 (I. A - Č),

2000, Malíři Vysočiny II (Dodatek k malému lexikonu z roku 1993).

 

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení