ZÁZRAČNÝ PRAMEN - VELČOVSKÝ JOSEF

ZÁZRAČNÝ PRAMEN - VELČOVSKÝ JOSEF

 

2990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 17. 7. 2024

Jméno autora: Velčovský Josef
( 7.10.1945 -

Originální litografie (autorský tisk) - Zázračný pramen. Autorem je malíř a grafik Josef Velčovský. Signovaná vpravo dole - viz foto. Číslovaná 69/190 vlevo dole - viz foto.

 

Rozměry včetně rámu cca 20 cm x 15 cm. Originální barevná signovaná číslovaná litografie na papíře. Obraz je adjustován do nového rámu. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz je odhadem z 90 let 20. století.

 

Pokud chcete kvalitu, budete spokojeni. Jedná se o kvalitní dílo světově sbíraného autora, tedy i o výbornou investici. Originalitu díla plně garantuji vrácením peněz. Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací Vašich prostor.

 

Velčovský Josef

 

* 7.10.1945 Václavovice (Ostrava-město)

 

fotograf, ilustrátor, grafik, malíř, výtvarný redaktor, typograf, kreslíř

 

Veliký malířský talent Josefa Vellčovského se projevil již v mládí. Zdědil jej po otci, stejnojmenném Josefu Velčovském, který byl povoláním malířem pokojů, hlavně však umělcem, malířem rovněž obdařeným velikým talentem, maloval nádherné obrazy.

 

Mladý Josef již v dětství chodil vypomáhat otci s malováním po domech. Naučil se tak zacházet s barvou, rozumět kompozici, jejím odstínům a náladám. K získaným zkušenostem přidal svůj vlastí osobitý pohled, jako dítě školou povinné dokázal namalovat obrazy, které se již tehdy kvalitou vyrovnaly dílům dospělých, renomovaných malířů. Talent mladého Josefa Velčovského neušel pozornosti akademického malíře, národního umělce, Viléma Wünscheho ze sousedního Šenova, který jej doporučil k dalšímu studiu.

 

Po ukončení Základní školy v Šenově absolvoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti. V roce 1963 byl přijat na Akademii výtvarných umění v Praze. V létech 1963 až 1969 studoval u akademického malíře profesora Součka. Již během studia započal s poznávacími cestami po Evropě. Maloval v Holandsku a v Paříži. Akademická studia dokončil v roce 1970 jakousi nadstavbou v Paříži v „Ateliéru 13" u S. W. Haytera.

 

Z Francie se vrátil se jako začínající umělec s velikými plány, ale zcela bez prostředků. Přijal proto práci v psychiatrické léčebně v Praze – Bohnicích. Sledoval psychický stav pacientů dle jejich výtvarného projevu. Vlastní tvorbě se věnoval až po práci, maloval ve svém veškerém volném čase - ve dne i v noci.

 

Josef Velčovský se trvale usadil v centru uměleckého dění, v Praze, možná snad také proto, že z Prahy se mnohem snadněji vyráží k cestám po světě. Procestoval téměř celou Evropu, také asijské Mongolsko. Nejčastěji však navštěvuje Francii a hlavně Finsko. Detaily a části pohledů z Bretaně a finského pobřeží se jako Ak.m. J. Velčovský: Loďky (Spící ?) ozvěna ozývají v jeho obrazech.

 

V nekonečně velikých prostorech snových krajin jsou patrné události, které se v nich odehrály a „ozvučily je", jakoby v sobě nesly stopy onoho času, kterého Salvator Dali postavil stranou. Často je tak možné nahlédnou až pod povrch věcí a dění, s překvapením zjistit, že se vše odehrává znovu v těch nejpodstatnějších souvislostech, základních pudech a touhách formujících vlastní osobitý pohled každého jedince na „krajinu svého života".

 

Do níž je možné zasadit onu krásu nejpřirozenější, definovanou barvami květů a oblostí plodů generující tvary ženského těla vyrůstající z vizí a snů, tvořenou neznatelnými křivkami definicí. Vlastním osobitým stylem jsou určena všechna díla Josefa Velčovského, stává se tak jedinečným a dobře identifikovatelným, jakv malbě tak i grafice. Josef Velčovský maluje olejem a akrylem, často rozměrná plátna, tvoří ale také drobné barevné litografie.

 

Znám je originálními ilustracemi v časopisech, ilustroval na 70 knih, převážně poezie, mimo jiné, také například „Nikolu Šuhaje Loupežníka" Ivana Olbrachta,vydanou v roce 1996, či Lustigovou „Motlidbu pro Kateřinu Horovitzovou".

 

Josef Velčovský vystavoval svá díla snad po celém světě, New Yorku, Paříži, Nizozemsku, Polsku, Slovensku, Japonsku, Mongolsku, Finsku, Německu, Rakosku, Belgii. Uskutečnil na padesát samostatných výstav. V mnoha galeriích vystavuje pravidelně. Známým místem jeho výstav jsou například lázně Luhačovice, či Zlín a Třinec. Jeho díla jsou však stále k vidění v pražských galériích. Mnohé obrazy akademického malíře Josefa Velčovského byly sběrateli zakoupeny do soukromých sbírek a galerií po celém světě. Umístěny jsou v prestižních veřejných sbírkách, ve Stad Muzeum Norimberk, Galerii hlavního města Prahy, hlavně však v Národní galerii v Praze.

 

Akademický malíř Josef Velčovský patří k nevýznamnějším malířům současné výtvarné scény a to ne jen naší, republikové, ale i evropské a světové. Podobně jako jeho originální díla, je také Josef Velčovský výraznou, jedinečnou osobností jako člověk, pevný a zásadový, neměnící své názory.

 

ZDROJ - Milan Pastrňák - http://www.obrazyzkroniky.cz/clanky/vaclavovice---osobnosti /akademicky-malir-josef-velcovsky.html

 

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení