PRAHA MOSTECKÉ VĚŽE NA KARLOVĚ MOSTĚ - HOLEČEK JAROSLAV

PRAHA MOSTECKÉ VĚŽE NA KARLOVĚ MOSTĚ - HOLEČEK JAROSLAV

 

12990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Holeček Jaroslav
( 5.7.1902 - 31.7.1953 )

Obraz - Praha mostecké věže na Karlově mostě (Pragensia). Signován vpravo dole - viz foto. Autorem je ceněný a vyhledávaný malíř Jaroslav Holeček. Obraz galerijní kvality a velikosti. Jedná se o velmi kvalitní a líbivé dílo. Zezadu obrazu je autorský štítek, kde je uveden autor, název díla, technika a rok - viz foto.

 

Rozměry včetně rámu cca 83 cm x 63 cm, rám je krásně zdobený, místy má otluky. Olej na kartonu. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz byl namalován v roce 1942.

 

Pokud chcete kvalitu, budete spokojeni. Výborná investice do umění, dílo takto kvalitního malíře bude zřejmě časem stále stoupat na ceně. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz.

 

Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací každého prostoru.

 

Holeček Jaroslav

 

* 5.7.1902 Kročehlavy, Kladno

 

+ 31.7.1953 Krkonoše

 

pedagog, malíř

 

(NK uvádí datum úmrtí 31.7. 1973)

 

Studium:

 

Univerzita Karlova, Praha 1920 -1924
Uměleckoprůmyslová škola (1885 - 1945), Praha, Schusser Josef

- členem - Umělecká Beseda slovenská

 

Malíř krajin a profesor na gymnáziu v Příbrami. Působil zejména v Praze a Příbrami, ale také na Slovensku, kde vystavoval jako člen U.B. v Bratislavě, dále v Banské Štiavnici (1931), v Komárově (1933), v Banské Bystřici (1935 a 1936). V Čechách - v Kladně, Jindřichově Hradci, Příbrami, Blatné, Březnici, Praze (v Beaufortově síni 1942), Strakonicích, Písku, Táboře, ve Zlínském salonu atd.

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1955, Dodatky ke slovníku československých výtvarných umělců,

1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž), (dodatek)

1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (I. díl; A - K),

1999, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1999 (III. H),

2001, Velký slovník osobností vědy a kultury příbramského regionu.

 

Karlův most

 

Karlův most je nejstarším stojícím mostem přes řeku Vltavu v Praze a druhým nejstarším dochovaným mostem v České republice. Po pražském mostě Juditině, kamenném mostě v Písku a mostě v Roudnici nad Labem jde v Čechách v pořadí o čtvrtou kamennou mostní stavbu.
Karlův most nahradil předchozí Juditin most, stržený roku 1342 při jarním tání ledů. Stavba nového mostu začala v roce 1357 pod záštitou krále Karla IV. a byla dokončena v roce 1402.

 

Malostranské mostecké věže

 

Dnešní konfigurace malostranských mostních věží není původní. Brána, opatřená znaky zemí Václava IV. – nižší brána, vznikla na místě starší, nepochybně ještě románské stavby, která se připojovala na jižní, nižší mosteckou věž. Je jinak směrově orientována. Původně patřila ke zbytkům opevnění Juditina mostu z počátku druhé poloviny 12. století. Zevní úprava věže se zbytky rustikované omítky, okenními šambránami, štíty a střechou pochází z doby renesanční úpravy roku 1591.

 

Brána mezi věžemi sestává ze dvou gotických rovnoběžných hrotitých arkád, které jsou na obvodu oblouků zdobené kraby a na vrcholec kytkami. Horní okraj je opatřen cimbuřím a plochy brány jsou zdobeny znaky. Na straně přivrácené k mostu jsou od leva doprava: lucemburský lev, český lev a moravská orlic. Pod nimi je dvakrát znak Starého Města pražského. Na druhé fasádě blíže k Malé Straně je mezi cimbuřím znak Vratislavska, český lev a znak Dolní Lužice. Pod nimi je pak znak Starého a Menšího Města pražského. Podle znaků, vyznačující rozsah moci českého krále, jak byla ustavena roku 1411, vznikla mostní brána pravděpodobně v tomto roce.

 

 

 

Typ: Pragensia, Praha

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení