MATRIARCHÁT - KLÁT JAROSLAV

MATRIARCHÁT - KLÁT JAROSLAV

 

29990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 30. 7. 2024

Jméno autora: Klát Jaroslav
( 27.4.1962 -

Obraz - Matriarchát. Obraz představuje autorův návrat k náboženské ikonografii.  Autorem je akademický malíř Jaroslav Klát. Signován vpravo dole - viz foto. Zezadu obrazu je uveden název díla - viz foto.

 

Celkové rozměry včetně rámu úctyhodných cca 122 cm x 92 cm. Akryl na plátně. Rám je dřevěný. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz byl namalován v roce 2021.

 

Jedná se o dílo vyhledávaného a ceněného malíře, tedy o výbornou investici, originalitu díla plně garantujeme vrácením peněz. Bude perlou ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací každého prostoru.

 

Na dokument o akademickém malíří Jaroslavu Klátovi se můžete podívat zde...

 

Jaroslav Klát

 

* 27.4.1962 v Karlových Varech

 

akademický malíř

 

Studium: 1978-79 soukromým žákem akademického malíře Miloše Maliny (asistenta Emila Filly), 1980-87 studia na Akademii výtvarných umění v Praze (prof. J. Smetana, prof. V. Pospíšil), 1986-87 stipendijní pobyt v Paříži, Ecole Nationale des Beaux-Arts, (prof. A. Sequil, prof. P. Alechinsky) Université de Paris I. – Sorbonne, dějiny moderního umění (prof. F. Roche), 1987-93 první cesta na Antily (Martinique) – výrazně ovlivnila další tvorbu v období 1987-93, četné pobyty v zahraničí, především opětovná cesta na Antily (St.-Martin), pobyt v USA a v severní Africe, měly velký význam pro vývoj jeho malby. Od roku 1993 je pedagogem na Soukromé střední umělecké škole designu v Praze, od roku 1994 je odborným lektorem Asociace starožitníků ČR a od roku 2004 externě spolupracuje s VOŠ umění a reklamy Orange Factory, 1994-96 přizván G. Garoustem k účasti na programu La Source, Verneuil-sur-Avre, Francie.

 

Samostatné výstavy: Od roku 1984 - Zámek Lednice, 1985 Kulturní dům Praha 7, Praha (CZ), 1986 Kulturní dům, Kostelec nad Černými lesy (CZ), 1987 Merkur – Saal, Innsbruck (A), Kulturní dům Severka, Praha (CZ), Galerie Montiqie, Brusel (B), 1988 Výstavní síň L. Kuby, Poděbrady (CZ), 1989 Kulturní dům Ládví, Praha (CZ), Dům architektů, Vilnius (LV), 1990 Okresní muzeum, Příbram (CZ), Galerie Spektrum, Praha (CZ), Městská galerie Vlašský dvůr, Kutná Hora (CZ), 1991 Ústřední klub školství a vědy, Praha (CZ), Galerie Dílo, Karlovy Vary (CZ), Galerie mladých U Řečických, Praha (CZ), Muzeum, Velvary (CZ), 1992 Obvodní kulturní dům v Praze 8, Praha (CZ), Loketská galerie, radnice, Loket nad Ohří (CZ), Galerie mladých U Řečických Sklepení, Praha (CZ), 1993 Galerie Jednorožec s harfou, Praha (CZ), 1994 Galerie Magnus, Praha (CZ), 1995 Zámecký letohrádek, Opočno (CZ), Galerie Kalousek, Praha (CZ), 1996 Galerie Salva Guardia, Litoměřice (CZ), Galerie ALFA OMEGA, Karlovy Vary (CZ), Galerie Forma, Praha (CZ), Křižovnická galerie, Praha (CZ), 1997 Couvent St.. – Pierre, Auxerre (CZ), Galerie Scarabeus, Praha (CZ), 1998 ART CAFÉ Kolonáda, Karlovy Vary (CZ), 1999 Divadlo Pod Palmovkou, Praha (CZ), Galerie Karlov, Benešov (CZ), L'„ATELIER ARCANE", Brusel (B), České centrum, Brusel (B), 2000 Cercle Munster, Lucemburk (L), Klub Solidní nejistota, Praha (CZ), 2001 Galerie Fronta, Praha (CZ), Galerie Bratří Čapků, Praha (CZ), Galerie plastik, Hořice (CZ), 2002 Galerie 9, Praha (CZ), Muzeum, Karlovy Vary (CZ), 2003 NP Vyšehrad, Praha (CZ), Galerie Kobylka, Praha (CZ), 2004 Městská galerie, Litomyšl (CZ), 2005 Galerie Nová síň, Praha (CZ), Národní zemědělské muzeum, Zámek Ohrada (CZ), 2006 Skleník botanické zahrady Univerzity Karlovy, Praha (CZ), L'„ATELIER ARCANE", Brusel (B), 2007 Městská galerie, Mikulov (CZ), Galerie Ludvíka Kuby, Poděbrady (CZ), 2008 Galerie Chodovská tvrz, Praha (CZ), Městská galerie, Karlovy Vary (CZ), 2009 Galerie Pigment, Praha (CZ), 2010 Galerie PRE, Praha (CZ), Renesanční sál, Zámek Klášterec nad Ohří (CZ), Galerie NORA, Praha (CZ), 2011 Altes Rathaus, Viechtach (SRN)

 

Účast na výstavách například: Galerie Bernanos, Paříž (F), Salon BB, Praha (CZ), Francouzský institut, Praha, Hotel Arturo Lopez, Neuilly-sur-Seine (F), Galerie Saint-Germain des Prés, Paris (F), Galerie Raissa, Erfurt (D), Galerie umění, Karlovy Vary (CZ), Mánes, Praha (CZ), Divadlo Skelet, Praha (CZ), Nostický palác – Praha (CZ), Biennale du Prieuré d'Anseremme, Dinant (B) a mnoho dalších.

 

Malíř Jaroslav Klát je ve své generaci zvláštní tím, že jeho tvorba není v dobových uměleckých tendencích, ale přitom intenzivně vyjadřuje svou dobu. Díváme-li se na Klátovy obrazy, vidíme vášnivý vztah k přírodě, jako by je malovala sama příroda. Malířství je pro Kláta především umění barev. Ty jsou hlavním znakem přírody, která nás obklopuje a kterou se malíř inspiruje. Není přitom snadné Kláta zařadit do uměleckých souvislostí.

 

Paříž a vůbec Francie byla pro malíře inspirací, územím kde se jeho citlivost mohla lépe rozvinout. Francouzské malířství je plné smyslovosti, hraničící s požitkářstvím, je to umění na kterém se podílí více smyslů. Zato české umění je plné rozumu, úvah a filozofování. Klát je spíše ve své generaci francouzským malířem. Inspiroval se nejen na svých cestách do Alžírska, Tuniska, Martiniku, také ho inspiroval jeden z jeho pařížských učitelů Alechinsky - člen představitelů CoBrA.

 

CoBrA - skupina umělců zformovaná v roce 1948 v Kodani, Bruselu a Amsterdamu (Copenhagen, Brussels a Amsterdam). Hnutí CoBrA odmítlo abstrakci poválečného evropského malířství, které považovali za pasivní a neživotné. Místo toho se zcela obrátili a nechali se inspirovat dětskou malbou a mytologickými pověstmi. Nacházeli zalíbení v kombinování čisté energie, vyjádřené skrze divoké barvy a šílená témata, jak abstraktní, tak i figurativní. Upřednostňovali nalézání osobitého výrazu, jakožto exprese podvědomí.

 

K výstavě v Bruselu v Galerii Montiqie v Bruselu v roce 1987 o Klátovi napsali: "Jaroslav Klát je český malíř, jehož expresionistický vznět vybuchuje rozstříknutými barvami a přitom tu a tam ponechává figurativní náznaky, mísí bytosti, věci a zlomky přírody a mluví nahlas a silně v rejstříku spíše bouřlivém. Malba potrhaná a krvácející, ale její svaloví v bouřce nepřestává pracovat."

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení