ROMÁNSKÁ ROTUNDA SVATÉ KATEŘINY ČESKÁ TŘEBOVÁ - TOMEŠ KAREL

ROMÁNSKÁ ROTUNDA SVATÉ KATEŘINY ČESKÁ TŘEBOVÁ - TOMEŠ KAREL

 

2490 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Tomeš Karel
( 28.12.1912 - 2.7.1991 )

 

OBRAZ - ROMÁNSKÁ ROTUNDA SVATÉ KATEŘINY ČESKÁ TŘEBOVÁ. (MÍSTNÍ JI NAZÝVAJÍ KOSTELÍČEK). AUTOREM  OBRAZU JE ZŘEJMĚ MÍSTNÍ MALÍŘ KAREL TOMEŠ.

 

 

ROZMĚRY RÁMU CCA 59 X 51 CM, RÁM JE ZDOBENÝ, MÍSTY MÁ OTLUKY. OLEJ NA KARTONU ČI TVRDÉM PAPÍŘE. OBRAZ JE ZASKLENÝ. CELKOVÝ STAV VIZ FOTO.

 

 

OBRAZ BYL NAMALOVÁN ODHADEM V LETECH 1930-50.

 

 

 

 

KAREL TOMEŠ

 

 

* 28.12.1912 Česká Třebová (Ústí nad Orlicí)

 

 

+ 2.7.1991 Česká Třebová (Ústí nad Orlicí)

 

 

malířství, grafika, herec, režisér

 

 

 

herec a režisér divadelního souboru HÝBL, autor opony v sále kozlovské hospody a sochy vodníka na rybníčku v Javorce.

 


Narodil se v pekárně u Vavřínů v Bezděkově jako prvorozený syn dekoračního malíře, později vlakvedoucího ČSD Karla Tomše. Měl ještě dva sourozence – bratra a sestru. A této českotřebovské čtvrti zůstal věrný po celý život.

 

Od malička chtěl být akademickým malířem. Protože na vyšší vzdělání nebylo peněz, alespoň se vyučil malířem dekorací v nedalekých Svitavách. Poučením pro něho bylo i jeho přátelství s několika akademickými malíři, společné úvahy o krajinářství a také tvorba v jejich blízkosti.

 

Po vyučení odešel pracovat do Tábora k dekorativnímu malíři Touskovi a pak ještě k malíři Petraňkovi do Prahy, kde působil do povinného nástupu na vojenskou službu. Po návratu z vojny nebylo pro něho v jeho oboru místo. Nezbývalo, než nastoupit do zaměstnání k ČSD. Prošel „vrchní stavbou“, topírnou, byl malířem písma, věnoval se drážní propagaci.V roce 1959 nastoupil do funkce vedoucího ZK železničářů, kde pracoval až do odchodu na zasloužený odpočinek.

 

Byl všestranně nadaný. Znali jsme jej nejen jako malíře, ale i sochaře, řezbáře, ilustrátora, karikaturistu, dekoratéra, figuristu zpěváka, herce i režiséra. Přitom vše dělal na vysoké, až profesionální úrovni. Nejhlouběji se vryl do našich srdcí svými obrázky. Motivy čerpal nejenom v České Třebové a jejím okolí. Víme, že maloval v jižních a středních Čechách, v hlavním městě Praze, kam jezdil za dcerou, na milované Vysočině, východním Slovensku a také v Jugoslávii a bývalém Sovětském svazu.V našem městě je jen málo domácností, ve kterých by nevisel Tomšův obrázek.

 

 

ZDROJ: osobnostiregionu.cz - Jan Skalický (Autor textu)

 

 

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

encyklopedie/slovník

 

2007, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2007 (XVIII. Tik-U)

Jméno autora: Tomeš Karel ( 28.12.1912 - 2.7.1991 )
Typ: Malíři Vysočiny

Přihlášení