SLOVENSKÝ RÁJ POD KLÁŠTORISKEM - DASTYCH JOSEF

SLOVENSKÝ RÁJ POD KLÁŠTORISKEM - DASTYCH JOSEF

 

4990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 30. 7. 2024

Jméno autora: Dastych Josef
( 21.3.1913 - 15.3.1994 )

Obraz - Slovenský ráj pod Kláštoriskem. Signován vpravo dole - viz foto. Název díla zezadu obrazu - viz foto.

 

Rozměry včetně rámu cca 66 cm x 55 cm. Rám je zdobený, místy má otluky. Olej či tempera na kartonu. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz byl namalovn přibližně v letech 1940-60.

 

Bude perfektní dekorací každého prostoru.

 


Kláštorisko

 

se nachází v samém středu Slovenského ráje v nadmořské výšce 760 m n. m. Kláštorisko sloužilo jako úkryt pro obyvatele spišských obcí při nájezdech Tatarů kolem roku 1241. V roce 1305 zde byl vystavěn kartuziánský klášter, podle nálezů se tu však už dříve nacházela pevnost. V 15. století byl klášter obsazen husity a v roce 1543 zbourán, aby nesloužil za úkryt loupežníkům. V současné době je klášter obnovován a vede jím prohlídková trasa. Roku 1926 se na jižní straně přilehlé louky začalo se stavbou turistické ubytovny a ta tam stojí dodnes.

 

Josef Dastych

 

* 21. 3. 1913 Střítež u Skutče

 

† 15.3.1994 Litomyšl

 

pedagog, malíř

 

Josef Dastych se narodil 21. března 1913 ve Stříteži u Skutče jako dvanácté dítě ze třinácti. Naživu jich zůstalo jen šest. Otec mu zemřel v roce 1918. Vystudoval učitelský ústav v Chrudimi. Po jeho absolvování v roce 1932 učil na dívčí škole v Litomyšli, pak v Budislavi, v Dolním Újezdě i jinde. Po skončení vojenské služby byl od 1.12.1938 ustanoven na místo řídícího učitele do Jarošova, kde krátce učil s Petrem Jilemnickým. Po válce zažádal o přeložení do Semanína u České Třebové. Zde vykonal mnoho práce pro zvelebení školy i obce. V roce 1958 využil nabídky přijmout místo ředitele Základní školy v Osíku.

 

Dálkově vystudoval výtvarnou výchovu, což využil i při výuce kreslení na Lidové škole umění v Litomyšli. S malováním začal už v Semaníně a rozvinul je v posledních letech působení v Osíku, kde v roce 1973 skončil s učitelskou činností. Odstěhoval se do Litomyšle a v důchodu se věnoval pouze malování (byl krajinářem).

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1993 Nový slovník československých výtvarných umělců (I. díl; A - K), Výtvarné centrum Chagall Ostrava,

1998 Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950–1998 (II. D – G), Výtvarné centrum Chagall Ostrava.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení