VYSOKÉ TATRY - HORSKÁ KUSÁ BOŽENA

VYSOKÉ TATRY - HORSKÁ KUSÁ BOŽENA

 

9990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 29. 7. 2024

Jméno autora: Horská Kusá Božena
( 6.7.1898 - 13.12.1982 )

Obraz - Vysoké Tatry. Autorkou je malířka Božena Horská Kusá. Signován vpravo dole - viz foto. Obraz galerijní kvality a velikosti. Na první pohled je vidět, že Božena Horská Kusá si dala na tomto obraze záležet, jedná se o velmi kvalitní dílo.

 

Rozměry včetně rámu úctyhodných cca 83 cm x 63 cm. Rám je zdobený, místy má otluky - viz foto. Pastózní olej na kartonu. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz byl namalován přibližně v letech 1930-50.

 

Pokud chcete kvalitu, budete spokojeni. Výborná investice do umění, dílo takto kvalitní malířky bude zřejmě časem stále stoupat na ceně. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz.

 

Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací každého prostoru.

 

Božena Horská Kusá

 

(Skutečné jméno Votrubová)

 

* 6. 7. 1898, Budapešť (Budapest), Maďarsko (Hungary)

 

† 13. 12. 1982, Skuteč (Chrudim), Česká republika

 

malířka

 

Malířka, restaurátorka. Začala malovat od svých deseti let. Pseudonymem Horská vyjádřila svůj vztah k uměleckému ztvárnění horských krajin.

 

Byla žačkou velkého krajináře Ferdinanda Engelmüllera. Pokračovala ve studiích u dalšího krajináře Otakara Štáfla s nímž podnikla vícero cest do Vysokých Tater, kde vzniklo množství kreseb a obrazů.

 

Bezpochyby mnoho získává i na svých studijních cestách po Francii, Německu, Itálii, Maďarsku a Jugoslávii.

 

Pro její uměleckou tvorbu jsou zvláště významná léta 1931 a 1932. To žila a studovala v Paříži a stala se členkou slavné Société des Artistes Indépendants a rovněž zde i vystavovala..

 

Restaurovala obrazy starých mistrů, ovládala techniku kresby tužkou, perem i křídou, akvarel, temperu i olej.

 

Kolem roku 1930 se vrátila z Paříže do Prahy, kde měla svůj atelier v Bubenči a následně se představila české veřejnosti výstavou v Topičově salónu v Praze.

 

Kolem roku 1939 se provdala za architekta Karla Kusého (1891–1971) a usadila se ve Skutči, kde ve svém atelieru malovala převážně krajiny, květiny a rozličná zátiší.

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1983 Výtvarní umělci jihovýchodních Čech (Stručný přehled životopisných dat malířů, sochařů a grafiků Jihovýchodních Čech. Rodáků i těch, kteří zde kratší či delší dobu žili nebo zde hledali náměty a inspiraci pro svojí tvorbu.), Východočeská galerie, Pardubice,

1993 Nový slovník československých výtvarných umělců (I. díl; A - K), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava,

1993 Malíři Vysočiny (Malý lexikon), Galerie Vysočina, Polička (Svitavy),

1995 Signatury českých a slovenských výtvarných umělců, Výtvarné centrum Chagall, Ostrava,

1999 Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950–1999 (III. H), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava.

Typ: Vysoké Tatry

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení