BOJANOV KOSTEL SV. VÍTA VSTUPNÍ BRÁNA - HAŠEK JOSEF

BOJANOV KOSTEL SV. VÍTA VSTUPNÍ BRÁNA - HAŠEK JOSEF

 

5990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Hašek Josef
( 27.11.1907 - 20.2.1967 )

Obraz - Bojanov kostel sv. Víta vstupní brána. Signován a datován vlevo dole - viz foto. Autorem je ceněný a vyhledávaný akademický malíř Josef Hašek. Zezadu obrazu je název, technika a razítko ČFVU - viz foto.

 


Bojanov

 

Bojanov je malé městečko a společně s připojenými osadami a malými obcemi a to Holínem, Horním Bezděkovem, Hořelcem, Hrbokovem, Hůrkou, Kovářovem a Petrkovem má 700 obyvatel. Městečko leží u severního okraje chráněné krajinné oblasti Železné hory, východním směrem od Sečské přehrady a západním směrem od vodní nádrže Křižanov, jihozápadním směrem od města Chrudim a severozápadním směrem od města Hlinska. Bojanov se rozkládá podél toku řeky Chrudimky a je obklopen malebnými lesy. Východním směrem od Bojanova v údolí potoka Dehetník jsou pozůstatky staré vápenky a a bývalé vápencové lomy. Nachází se tu také na pravém břehu Chrudimky chráněné území přírodní rezervace Vápenice. Bojanovem prochází silnice spojující městečka Nasavrky a Seč.

 

První písemná zmínka o obci je roku 1126 a byla majetkem benediktýnského kláštera ve Vilémově. V roce 1329 byla obec připojena k panství Jindřicha z Lichtenberka. V 15. století se stal Bojanov součástí majetku hradu Oheb. V roce 1564 byl Bojanov povýšen na městečko. Statut městečka byl Bojanovu opět vrácen v roce 2006. Původní kostel svatého Víta ze 14. století byl v roce 1730 přestavěn v barokním slohu. V blízkosti kostela se nachází dřevěná zvonice a farní budova z 18. století. Areál kostela je obehnán ohradní zdí s bránou a součástí kostelního areálu je také kostnice. Osady, jež jsou součástí městečka Bojanov pocházejí z 14. až 16. století. V Hrbokově najdeme původně gotický Kostel svatého Václava a v osadě Holín pozdně renesanční sousoší Nejsvětější Trojice z roku 1676.

 

Rozměry včetně rámu cca 72 cm x 63 cm, rám je mohutný, zdobený, místy má otluky. Akvarel na papíře či kartonu. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz byl namalován v roce 1960.

 

Bude perfektní dekorací Vašich prostor. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz.

 

Hašek Josef

 

* 27.11.1907 Chroustovice (Chrudim)

 

+ 20.2.1967 Pardubice (Pardubice)

 

malíř

 

Studium - České vysoké učení technické Praha, 1926 - 1931 Akademie výtvarných umění Praha - Nejedlý Otakar.

 

Absolvoval řadu výstav například v Praze ( Pošova galerie, Reprezentační dům obce pražské, Obecní dům Reprezentační dům obce pražské, Topičův salon, Výstavní síň Svazu českého díla, Slovanský ostrov atd.), dále například Pardubice, Zlín, Česká Třebová, Vysoké Mýto, Olomouc atd.

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1946, ? Malíři a sochaři Umělecké besedy, Umělecká beseda, Praha

1956, ? Jmenný seznam základního kádru členů Svazu, Výtvarná práce, 4,9,1956/06/05,2-2 (pokračování na s. 4),

1969, Baleka Jan , Josef Hašek, Východočeská galerie v Pardubicích,

1983, Výtvarní umělci jihovýchodních Čech (Stručný přehled životopisných dat malířů, sochařů a grafiků Jihovýchodních Čech. Rodáků i těch, kteří zde kratší či delší dobu žili nebo zde hledali náměty a inspiraci pro svojí tvorbu.), Východočeská galerie v Pardubicích,

1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (I. díl; A - K),

1993, Malíři Vysočiny (Malý lexikon),

1999, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1999 (III. H),

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení