ZÁMEČEK U RUDOLTIC U LANŠKROUNA - ŠEVČÍK LADISLAV

ZÁMEČEK U RUDOLTIC U LANŠKROUNA - ŠEVČÍK LADISLAV

 

5990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 9. 5. 2024

Jméno autora: Ševčík Ladislav
( 26.9.1936 -

Obraz - Zámeček u Rudoltic u Lanškrouna. Signován a datován vpravo dole - viz foto. Autorem je malíř Ševčík Ladislav. Zezadu obrazu je uveden název díla, technika a rok - viz foto.

 

Historie Nového zámku u Rudoltic

 

V r. 1684 se stal majitelem lanškrounského panství Jan Adam Ondřej z Lichtenštejna, jemuž pro občasný pobyt v Lanškrouně nevyhovoval nevelký zámek ve městě, a proto si dal postavit na návrší mezi Lanškrounem a Rudolticemi nový barokní zámek. Plány na stavbu vypracovali a vlastní průběh stavebních prací řídili italští architekti Domenico Martinelli a Antonio Salla. Stavba probíhala v l. 1698 - 1712. Nový zámek byl třípatrový a byl založen na půdoryse ve tvaru písmene H. Z hlavního průčelí vystupovaly mohutné věžovité výstupky. V interiéru bylo v každém patře 14 sálů zdobených barokní štukou a nástěnnými malbami. Okolí zámku bylo změněno v rozsáhlý park.

 

Již v r. 1714 však zámek vyhořel. Záhy byl sice nouzově opraven, ale v r. 1756 jej dal Josef Václav z Lichtenštejna zbořit. Z celé stavby se zachovala jen průčelní část pravého bočního výstupku: dnešní třípatrová věž se zaobleným jihozápadním nárožím, rozsáhlé sklepy a části základových zdí. Zbytek zámku byl v r. 1802 opraven a změněn v hostinec. Sklepy byly využity pro potřeby lichtenštejnského pivovaru v Lanškrouně. V r. 1848 byl vykácen zámecký park a později nahrazen lesním porostem. Jako příslušenství lanškrounského pivovaru zůstalo torzo zámku majetkem Lichtenštejnů až do r. 1945 a sloužilo jako hostinec.

 

V r. 1945 přešel objekt do vlastnictví státu. Byl změněn v zemědělskou usedlost a přidělen soukromému majiteli.

 

V r. 1969 přešel do majetku MěNV Lanškroun. Od počátku 70. let není objekt využíván. V současné době probíhají jednání o využití a rekonstrukci objektu.

 

Návrší nad Rudolticemi, na němž jsou zbytky zámecké budovy, se nazývá Zámecký vrch. Zachovalá věž má v každém patře jednu malou a jednu velkou místnost. Patra jsou navzájem propojena šnekovitým schodištěm.

 

Rozměry včetně rámu cca 62 cm x 49 cm. Rám je zdobený, místy má otluky. Akrylát na kartonu. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz byl namalován v roce 2005.

 

Pokud chcete kvalitu, budete spokojeni. Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací každého prostoru.

 

Ševčík Ladislav

 

narozen 26.9.1936 Kopřivnice

 

Malováním se začal vážněji zabývat na gymnáziu v České Třebové (1948-1954) pod vedením akademického malíře Antonína Jirouta. Po vystudování vysoké školy chemicko-technologické v Pardubicích ( studoval laky, barvy, pigmenty a fermeže, což se mu posléze hodilo i k malířství) se oženil do Lanškrouna, kde pokračoval v malování v městském malířském společenství (až 10 lidí) pod vedením profesora Vlastimila Nováka.

 

Zabývá se především krajinomalbou z širokého okolí Lanškrouna a blízkých hor, ale například i Sázavského údolí apod. Jeho tvorba přešla postupně od kresby k malbě pastelem, olejem, akrylátem a akvarelem. Styl jeho malby se pohybuje v blízkosti impresionismu. Často maloval v plenéru, ale také v ateliéru. V jeho tvorbě ho inspiroval Mařák, Slavíček, Bubeniček a další. Podědil též hudební nadání (hra na housle). Vášnivý houbař.

 

Zúčastnil se desítek výstav v okresu Ústí nad Orlicí, ale i jinde. Jeho obrazy jsou ve sbírkách českých sběratelů ale i v zahraničí, například v Německu, Polsku, Anglii, USA, Tchaj-wan atd. Zmínky o něm najdete v místních plátcích Lanškrouna a Ústí nad Orlicí, také v plátcích německých a trvale je zakotven v lanškrounské vlastivědě „Krajem koruny země".

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení