CESTA Z BŘEZÍ DO BABIC U ŘÍČAN - MÜLLER VÁCLAV

CESTA Z BŘEZÍ DO BABIC U ŘÍČAN - MÜLLER VÁCLAV

 

6990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Müller

Obraz - Cesta z Březi do Babic u Říčan. Autorem je malíř Václav Müller. Zezadu obrazu je autorský štítek, kde je uvedený autor, název díla, rozměr, technika, datum - vše viz foto.

 

Březí

 

Založení obce je možno datovat přibližně před rokem 1300. Obec Březí dle původního názvu Bříza měla již v roce 1358 faru s kostelem sv. Bartoloměje, který se nachází na jihovýchodním návrší nad obcí. 21.1.1623 bylo Březí prodáno Albrechtem z Valdštejna knížeti Karlu z Lichtensteina. Ve třicetileté válce bylo Březí silně poškozeno. Současná podoba kostela pochází z roku 1772, kdy polorozbořený kostel dala postavit kněžna Marie Terezie Savojská. Roku 1777 byl říčanským řezbářem Janem Ulíkem zhotoven dnešní oltář s obrazem sv. Bartoloměje. Kolem kostela je místní hřbitov, kde je pochován cestovatel a spisovatel Ladislav Mikeš Pařízek (1907 - 1988).

 

Babice

 

Od roku 1312 až do husitské revoluce byli pány Uhříněvsi a tedy i Babic Johanité (Johanitská komenda u Panny Marie na Malé straně v Praze). V roce 1436 podstoupil císař Zikmund tento majetek svému podkomořímu Janovi z Kunvaldu a Anně Kbelské. Od Janových synů Jana a Václava Dražických z Kunvaldu koupilo Uhříněveské panství Staré město pražské. Vlastnilo jej však jen do roku 1547, kdy Ferdinand I. Pražanům kvůli účasti v odboji Uhříněves zkonfiskoval. V roce 1550 jej jako zpupný statek prodal Hanušovi Renšperágovi z Renšperka a Drškovic. Jeho syn Ferdinand prodal v roce 1579 zděděný majetek Jaroslavu Smiřickému ze Smiřic z Kostelce nad Černými Lesy. Bohatí Smiřičtí drželi panství až do roku 1621, kdy je v roli poručníka převzal Albrecht z Valdštejna. Týž o rok později prodal Uhříněves s dalšími statky knížeti Karlovi z Lichtenštejna.

 

Babice (Velké i Malé) byly součástí církevního řádového panství Uhříněves (Templáři, řád německých rytířů).

 

Rozměry včetně rámu úctyhodných cca 56 cm x 43 cm. Rám je krásně a bohatě zdobený, místy má otluky - viz foto. Olej na plátně. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz byl namalován v roce 1957.

 

Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací každého prostoru.

 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení