PRAHA - KAMENICKÝ JOSEF JIŘÍ

PRAHA - KAMENICKÝ JOSEF JIŘÍ

 

8990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 3. 5. 2024

Jméno autora: Kamenický Josef Jiří
( 11.11.1910 - 1981 )

Obraz - Praha (Pragensia). Signován vlevo dole - viz foto. Autorem je akademický malíř a fotograf Josef Jiří Kamenický.

 

Rozměry včetně rámu cca 49 cm x 47 cm, rám je zdobený, místy má otluky. Olej na plátně. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz byl namalován přibližně v letech 1940-50.

 

Pokud chcete kvalitu, budete spokojeni. Výborná investice do umění.

 

Dílo takto kvalitního malíře bude časem zřejmě stále stoupat na ceně, navíc bude perlou ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací a dominantou Vašich prostor. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz.

 

 

Josef Jiří Kamenický


* 11. 11. 1910, Brno-Starý Lískovec, Brno (Brno-město)


† 1981


fotograf, malíř

 

Studoval na Škole uměleckých řemesel v Brně (1928–1932), mimo jiné u Karla Truppeho a později dekorativní malbu na Akademii výtvarných umění v Praze (1938–1940 a 1945–1946) u Vratislava Nechleby, Jindřicha Hönicha a profesora Nejedlého. Věnoval se také umělecké fotografii, mimo jiné specificky pojatým aktům (byl členem Fotoskupiny pěti a střediska Purkyně).

 

Jeho díla byla vystavena na společných výstavách například Avantgardní fotografie 30. let na Moravě (1981 Olomouc a 1982 Brno). Za 2. světové války působil v Třebíči a kromě motivů interiérů kostelů (bazilika svatého Prokopa) namaloval i řadu pohledů na toto město. Zde měl také dvě samostatné výstavy. Některé z těchto obrazů si mohli připomenout zájemci o umění v létě 2011 na výstavě Podoby Třebíče. Zabýval se moravským venkovem a také zvyky a náboženskými tradicemi (zejména jsou známa díla s jednotlivými postavami v krojích, strojení nevěsty a tak dále). Zajímavými motivy v jeho tvorně jsou prostředí orientálního trhu (existuje několik variant Prodavačů melounů, často s dvojicí dvou starších bratrů). Vytvořil i různé krajinomalby (Vysoké Tatry, mořský záliv, město z roku 1970), dále obrazy aktů (Bohyně noci), zátiší (šeříky), zvířat (koně), výjimečně i portréty (Starý zálesák, Matčina radost, podobizna JUDr. K. Přerovského). Na členské výstavě Purkyně v roce 1954 se představil olejem z předcházejícího roku Kesony na Lipenské přehradě.

 

Jeho díla jsou ve sbírkách Moravské galerie v Brně, Galerie výtvarného umění ve Zlíně, Galerie výtvarného umění v Hodoníně. V 50. letech emigroval do Vídně, kde ale maloval převážně zátiší s květinami často ve stylu holandského malíře 17. století Jana Bruegela. Ve Vídni také zemřel. Přesné datum skonu ani místo, kde je pochován, není známo. V českých zdrojích se uvádí rok úmrtí 1974. Své obrazy většinou signoval příjmením Kamenický (výjimečně místo toho uvedl jméno místa, například H. Lískovec) a zpravidla je nedatoval. V emigraci často používal pseudonymy Josef Steiner a Julius Horn (takto se ale jmenoval i jiný český malíř narozený 1900 v Praze-Karlíně). V německy psaných zdrojích se občas vyskytuje forma jeho příjmení jako Kamenitzky.

 

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1955 Dodatky ke slovníku českosl. výtvarných umělců, Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, n.p. (SNKLHU), Praha


1993 Nový slovník československých výtvarných umělců (I. díl; A - K), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava (Ostrava-město)


1993 Encyklopedie českých a slovenských fotografů, ASCO, Praha


1995 Nová encyklopedie českého výtvarného umění (A-M), Academia, nakladatelství Akademie věd České republiky, Praha


2000 Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950-2001 (V. Ka - Kom), Výtvarné centrum Chagall, (Ostrava-město)

 

2005 Česká fotografie 20. století, Uměleckoprůmyslové museum, Praha

 

2009 Krásná jizba (Výstavní činnost v letech 1929-1936), Uměleckoprůmyslové museum, Praha

 

 

 

 

Typ: Pragensia, Praha
Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení