A. PUŠKIN POHÁDKY - FORMAN BEDŘICH W.

A. PUŠKIN POHÁDKY - FORMAN BEDŘICH W.

 

1990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Forman Bedřich W.
( 17.4.1919 - 6.8.1985 )

Obraz - A. Puškin Pohádky. Autorem je malíř a grafik Bedřich W. Forman. Signován a datován vpravo dole - viz foto. Technika a název díla vlevo dole - viz foto.

 

Rozměry včetně rámu cca 23 cm x 32 cm. Lept či suchá jehla na papíře. Obraz je adjustován do nového rámu. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz je z roku 1947.

 

Bude perfektní dekorací Vašich prostor.

 

 

Bedřich W. Forman

 

* 17. 4. 1919, Praha

 

† 6. 8. 1985, Praha

 

fotograf, grafik, publicista, sběratel, architekt

 

Bratr Wernera F. (1921–2010). Přední znalec výtvarného umění Orientu, spolupracoval se svým bratrem Wernerem Formanem. Pocházel z rodiny, která podporovala jeho umělecké i odborné zájmy. Od mládí se věnoval výtvarnému umění, zaujala ho především grafika a umělecká fotografie. Obsah jeho tvorby byl předurčen zájmem o časově i místně vzdálené kultury zejména Dálného východu.

 

Po základní škole studoval grafické techniky i další výtvarné postupy na výtvarné akademii ve Stockholmu. Absolvoval zahraniční studijní cesty, při kterých navštívil kromě několika evropských států také země v Africe a Asii. Poté se vrátil do Prahy a 1936 až 41 pracoval v podniku Gestetner Ltd. Tottenham, kde se vypracoval na vedoucího grafického oddělení. V době nacistické okupace, když firma dostala nuceného správce, musel místo vzhledem k židovskému původu matky opustit.

 

Krátkou dobu působil jako samostatný výtvarník. V té době se mu podařilo zachránit život bratra Wernera, který se nacistické perzekuci snažil vyhnout prací v rámci totálního nasazení v Mnichově. Vážně onemocněl a F. ho údajně vzkřísil k životu až v márnici. Oba se však museli vrátit do protektorátu, kde F., stejně jako bratra i oba rodiče, čekalo věznění v koncentračních táborech (1944–45). Podařilo se mu přežít a brzy po osvobození se zapojil do činnosti Svazu výtvarných umělců. Kromě grafiky a fotografie se zabýval i průmyslovým designem (karosériemi automobilů), navrhoval architektonické řešení interiérů veřejných budov (např. svého času největšího evropského kina v Utrechtu). 1947–48 vystavoval v New Yorku bižuterii.

 

F. činnost po druhé světové válce byla velmi rozsáhlá, přestože jeho hlavní zájem se soustřeďoval na propagaci orientálního umění v západním světě, zejména v českém prostředí. V četných publikacích věnovaných Dálnému východu, ale také jiným exotickým zemím a jejich památkám, se uplatnil jako ilustrátor, fotograf i knižní grafik. Mnohé knihy také napsal, často ve spolupráci s bratrem Wernerem. Při objevování Orientu se F. stal také odborně vzdělaným sběratelem. Své čínské umělecké předměty daroval pražskému Národnímu muzeu, kde se staly součástí čínské sbírky. Za společné publikace získal s bratrem Wernerem řadu domácích i zahraničních ocenění (např. cenu nejlepší výtvarná publikace NDR, 1956; nejkrásnější kniha ČSR, 1957; Grand Prix EXPO '58, Brusel, 1958; zlatou medaili, Lipsko, 1959; zlatou medaili, São Paulo, 1963).

 

ZDROJ:biography.hiu.cas.cz - Pavla Vošahlíková

 

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1984 Seznam výtvarných umělců evidovaných při Českém fondu výtvarných umění,

 

1993 Nový slovník československých výtvarných umělců (I. díl; A - K), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava (Ostrava-město),

 

1994 Kdy zemřeli...? (Přehled českých spisovatelů a publicistů zemřelých v letech 1986 - 1990 s doplňky za předchozí léta Část 1. A - J), Národní knihovna České republiky, Praha,

 

1998 Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1998 (II. D - G), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava (Ostrava-město),

 

2016 Slovník historiků umění, výtvarných kritiků, teoretiků a publicistů v českých zemích a jejich spolupracovníků z příbuzných oborů ((asi 1800-2008), 1. svazek A-M), Nakladatelství Academia, Středisko společných činností Akademie věd ČR, v. v. i., Praha 1,

 

2017 Posters of Czech, Poland and Hungary (Museum and Archives, Kyoto Institute of Technology, Design Collection 1), Seigensha, Kjóto (Kyoto).

 

 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení