POHLED NA BÍLOU VĚŽ A KOSTEL SV. DUCHA V HRADCI KRÁLOVÉ - ORNST

POHLED NA BÍLOU VĚŽ A KOSTEL SV. DUCHA V HRADCI KRÁLOVÉ - ORNST

 

2200 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Ornst

Obraz - Pohled na Bílou věž a kostel Sv. Ducha v Hradci Králové. Signován a datován vpravo dole - viz foto. Autorem je malíř Ornst.

 

Chrám svatého Ducha v Hradci Králové

 

Farní (od 1664 biskupský) chrám sv. Ducha nahradil starší svatyni, zničenou požárem roku 1339. Vyhořel 1407, oprava do konce století. Koncem 17. století a znovu 1788–9 barokně upraven, regotisace 1864–76 (věže 1901). Po roce 1989 důkladná obnova.

Patrně největší cihlový gotický kostel v Čechách byl zřejmě zamýšlen jako basilika s dlouhým chórem a věžemi v koutech mezi ním a bočními loděmi. Ty však byly nakonec postaveny vyšší, což způsobilo, že hlavní loď je bez oken a chrám je tedy pseudobasilikou. Celý chrám je zaklenut křížovými klenbami (závěr šestipaprsčitý) s kamennými žebry.

 

Hradec Králové

 

Město pod Bílou věží, jednou z nejvýraznějších dominant východočeské metropole se pyšní i dalšími gotickými, renesančními a barokními stavbami (G. Santini, C. Lurago). Moderní česká architektura v duchu secese a funkcionalismu je dílem světově proslulých architektů profesora Jana Kotěry a jeho žáka Josefa Gočára, jehož pozoruhodná urbanistická koncepce vzbuzuje dodnes obdiv a byla inspirací pro několik dalších generací architektů. Stala se podnětem k tomu, že Hradec Králové je nazýván „Salónem republiky".

 

Rozměry včetně rámu cca 60 cm x 47 cm, rám je úzký, zdobený, místy má otluky. Tužka či uhel na papíře nebo kartonu. Na paspartě jsou stopy po vyschlé vodě - viz foto. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz byl nakreslen v roce 1982.

 

Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací každého prostoru.

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení