AKT - KLÁPŠTĚ JAROSLAV

AKT - KLÁPŠTĚ  JAROSLAV

 

2990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Klápště Jaroslav
( 7.8.1923 - 23.9.1999 )

Obraz - Akt. Signován a datován vpravo dole - viz foto. Číslován 10/30 vlevo dole - viz foto. Autorem je malíř a grafik Jaroslav Klápště.

 

Rozměry včetně rámu cca 35 cm x 31 cm. Rám je úzký, místy má otluky - viz foto. Suchá jehla na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz je z roku 1995.

 

Bude perfektní dekorací Vašich prostor.

  

Klápště Jaroslav


* 7.8.1923 Záhoří (Semily)


+ 23.9.1999 Praha


ilustrátor, grafik, malíř

 

Za války totálně nasazen. Studoval u profesorů F. Tichého (1945 - 1947) a E. Filly (1948 - 1950) na VŠUP v Praze. Od počátku se věnoval v grafice i malbě figuře. Byl ovlivněn surrealismem. Jaroslav Klápště maloval i krajiny a zátiší, jeho malba se vyznačovala robustností a strohostí, věnoval se volné grafice, ilustroval bibliofilská vydání F. Halase, J. Seiferta, G. Trakla a dalších. Tvorbu exlibris vystavoval od roku 1977, zúčastňoval se se Trienále v Chrudimi.

 

Od roku 1978 (při pobytu v Mostě) se v jeho tvorbě objevilo téma zbořeného města, vznikaly kresby, náčrty a obrazy, kde jsou zakomponovány i lettristické prvky. Tyto obrazy jsou mnohoperspektivní a vysoce expresivní. Od 80. let se postavy na obrazech začínají hromadit ve velké celky. Využil zkušeností z Mostu a vznikly tak obrazy s motivy nádraží a hospod. Ve své tvorbě se zaměřoval na oblast Podkrkonoší, ale zachycoval také proměny střední části města Most. Namaloval také několik zátiší, na nichž se objevují předměty denní potřeby. Absolvoval také cesty do zahraničí (Chorvatsko, Nizozemsko či Francie) a inspirace z putování se objevily na jeho kvaších. Dřevoryty z počátků jeho tvorby s motivy portrétů a kombinací černé a bílé barvy střídá suchá jehla - provedená s jistotou a udivující bravurou.

 

Díla Jaroslava Klápštěho jsou zastoupena například v Harvard University, Cambridge (Massachusetts), Muzeum a Pojizerská galerie Semily, Národní galerie v Praze, Severočeské muzeum Liberec, Východočeská galerie v Pardubicích atd.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení